25. září 2018 14:35
PLASTEX 2018 ukáže novinky a trendy
Prestižní přehlídka technologií pro zpracování plastů, pryže a kompozitů PLASTEX letos proběhne v termínu od 1. do 5. října společně s jubilejním 60. Mezinárodním strojírenským veletrhem. Kdo se nepřihlásil včas, už se mezi vystavovatele nedostane, protože největší středoevropský průmyslový veletrh byl vyprodán už několik měsíců předem.
Také o PLASTEX byl velký zájem a tradiční pavilon G1 bude zaplněn do posledního místa včetně galerie. Vedle pravidelných vystavovatelů se představí i zajímaví nováčci, poprvé se prezentují třeba dvě firmy z Ukrajiny a celkově bude zastoupeno jedenáct zemí. Někteří vystavovatelé již prozradili, na co se návštěníci jejich expozic mohou těšit.
Společnost ARBURG letos představí dva hlavní prvky zpracování plastů. Na jejím stánku uvidíme živě vícekomponentové vstřikování kombinovaného spoje a aditivní výrobu jednotlivých funkčních komponent se složitou geometrií. „Pomocí vícekomponentního vstřikování a procesu volného vstřikování plastu Arburg chceme ukázat naše znalosti efektivního zpracování plastů od velkoobjemové výroby až k malosériové. Zařízení s vysokou produktivitou výroby i samotná aditivní výroba mají na našem trhu velký potenciál, zvlášť když vezmeme v úvahu vysokou kvalitu provedení našich strojů,“ zdůrazňuje jednatel společnosti Daniel Orel. Vyspělá technologie vstřikování více komponent bude demonstrována na příkladě škrabky na led. Kombinovaný spoj z ABS a TPE vzniká v 1+1násobné formě firmy Polarform na hydraulickém stroji ALLROUNDER 570 S s uzavírací silou 2 200 kN a dvou vstřikovacích jednotkách o velikostech 400 (horizontálně) a 170 (vertikálně). Za dobu cyklu pouhých 40 s vznikne kompletní díl s ohebným krycím páskem. Výkonnost freeformeru demonstruje ARBURG na aditivní výrobě dopravního šneku, který se používá v automatech pro krmení domácích zvířat. Složité geometrie funkční komponenty z PA10 vznikají za pomoci opěrného materiálu rozpustného v louhu.
Skupina KUBOUŠEK Technologies and Instruments v Brně vystavuje nepřetržitě od roku 1991 a letos se rozhodla k revolučnímu kroku. Expozice v pavilonu G1 bude sloužit jako „okno“ do vlastního Technologického a Vzdělávacího centra nově otevřeného na podzim 2017 v Českých Budějovicích. “Zákazníci se tak díky živým vstupům a on-line přenosům ocitnou přímo v Technologickém centru, kde budou moci s našimi aplikačními inženýry prozkoumávat inovativní technologie na vstřikovacích strojích KraussMaffei, navštíví automatizovaná pracoviště a seznámí se s odbornými kurzy Vzdělávacího centra a jeho možnostmi pro široké spektrum odborných školení a přednášek. Ve skupině KUBOUŠEK není Průmysl 4.0 jen pojem z moderní učebnice, je to reálná součást každodenní praxe, která se promítne i v letošním virtuálním konceptu expozice KUBOUŠEK,” říká marketingová ředitelka společnosti Ivana Kyselová.
Společnosti Stäubli se zaměřila na maximální urychlení výměny forem tak, aby nevznikaly prostoje ve výrobě, a v pavilonu G1 představí plně automatizované řešení kompletní výměny včetně upínání, přepravy i napojení energií. V automatizované plastikářské buňce nebudou chybět ani kolaborativní roboty pro obsluhu lisu a Brno se stane teprve pátou destinací na světě, kde se návštěvníci názorně seznámí s jednotlivými kroky SMED analýzy a jejich ideálním řešením. Středobodem exponátu je model vstřikolisu osazeného těmi nejmodernějšími technologiemi. Předehřívací stanice zaručuje včasnou přípravu formy pro výrobu, do lisu je následně přepravena automatickým kolejovým zakládacím vozíkem. Díky magnetickému upínání nejsou problémem ani rozdílné velikosti forem a o připojení veškerých energií se stará taktéž plně automatická multispojková deska. Manipulaci, zakládání a vyjímání výlisků zajištuje šestiosý robot Stäubli TX2, kterému připravuje inserty ještě čtyřosý SCARA robot. “Každou hodinu od 10 do 16 budou připraveny komentované prohlídky celé buňky, při kterých podrobně vysvětlíme jednotlivé kroky. Těšíme se na vaši návštěvu,” pozval všechny zájemce Michal Scholze, Marketing & Business Development Manager společnosti Stäubli Systems.
Nové technologie představí také společnost Piovan Central Europe. Winfactory 4.0 je supervizní software pro inteligentní výrobu – zcela nová aplikace pro rozšířenou kontrolu výroby již připravená na trend Průmysl 4.0. Winfactory 4.0 používá OPC – UA (otevřená platforma komunikace – unifikovaná architektura), což je protokol vybraný pro Průmysl 4.0 již před oznámením konceptu Smart Factory a jeho specifikací. Skrze OPC-UA se řídí a zajišťuje dialog mezi Piovan stroji a stroji jiných výrobců (OEM). “Není zapotřebí jakékoliv jiné propojení, které „překládá“ data z kteréhokoliv zařízení na jednotný formát. Výměna informací nastává okamžitě a různé systémy mohou komunikovat nezávisle. Takováto komunikační platforma také umožňuje přístup a použití software na tabletech a chytrých telefonech. Společnost Piovan přijala tuto komplexní technologickou výzvu a Winfactory 4.0 umožňuje maximální flexibilitu v řízení strojů a procesů,” vysvětluje generální ředitel společnosti Pavel Polomský. Ve verzi Winfactory 4.0 jsou typické Winfactory supervizní funkce posíleny mnoha dalšími, které mohou být přidány k základní instalaci pro individualizaci aplikační sestavy. Software je dostupný v 11 jazykových verzích s novým upravitelným grafickým rozhraním, čtečkou čárových kódů, podporou dotykového displeje, e-mailovou notifikací v případě alarmu a přístupovým reportem. Winfactory 4.0 je extrémně rozvinutý nástroj pro pečlivé a efektivní řízení výrobních procesů. Piovan souběžně s vývojem Winfactory 4.0 vytvořil skupinu integrovaných funkcí umožňujících kontrolu velmi přesných výrobních parametrů pro řízení energetických zdrojů výroby.
Firma Wittmann Battenfeld, která letos slaví 15 let působení na českém trhu jako dceřiná společnost, v Brně představí kompletní výrobní buňku pro náročné vícekomponentní aplikace. Vstřikovací stroj SmartPower 120 uvidí návštěvníci v chodu včetně všech periferních zařízení a robotu, který odebírá hotové díly.
Chybět nebudou ani dodavatelé materiálů, mezi nimi třeba maďarská společnost LUC, která se už od roku 1971 specializuje na výrobu a zpracování za tepla litých zušlechťovaných polyuretanových elastomerů. K tradičním vystavovatelům v pavilonu G1 patří firma VACULA – český dodavatel plastových granulátů pro technologie vstřikování a vytlačování. Ale zajímavou nabídku najdou návštěvníci také v dalších pavilonech. Třeba průmyslové sušárny firmy LAC se uplatní při vysoušení granulátu a zpracování materiálů v různých oborech včetně plastikářského a gumárenského průmyslu.
Kdo z návštěvníků chce z veletrhu vidět to nejzajímavější, může se přihlásit do projektu organizovaných prohlídek MSV Tour. Další možnosti, jak získat informace navíc, nabízí atraktivní doprovodný program s konferencemi na témata jako 3D tisk, Průmysl 4.0 nebo aktuální možnosti podpory podnikání. Veškeré informace o veletrhu a jeho nabídce najdete na www.bvv.cz/plastex.
Mohlo by se Vám líbit
ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů
- Automatizace + Robotizace
-
21. listopadu 2024
Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]
STV Group vyhrála armádní tendr na čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana
- Strojírenství
-
19. listopadu 2024
Společnost STV Group má díky vítězství ve veřejné soutěži novou čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana pro českou armádu. Podle rámcové dohody s ministerstvem obrany na […]
byko-spectra pro
- Plasty
-
18. listopadu 2024
Profesionální světelný box / osvětlovací panel s přesnou simulací denního světla pro vizuální kontrolu barevného odstínu a vzhledu výrobků. Klíčové vlastnosti: • Nejpřesnější možná simulace […]