Obrábění

01. září 2015 00:13

Třinecké železárny uzavřely loňské hospodaření se ziskem přes tři miliardy korun

Třinecké železárny v loňském roce dosáhly při výrobě 2 540 kilotun oceli čistého zisku 3 048 miliardy korun. Hospodaření největšího producenta oceli v České republice uzavřela dnes valná hromada společnosti. Nejprodávanějším výrobkem je drát a tyčová ocel, přibližně dvě třetiny produkce putují na export.

Hospodářský výsledek v roce 2014 pozitivně ovlivnil růst cen na trhu válcovaného zboží a oceli. Odráží se v něm také snížení vstupních nákladů po spuštění nové technologie PCI (foukání prachového uhlí do vysokých pecí). V neposlední řadě se na výsledku projevila fúze s dceřinou společností Sochorová válcovna v Kladně, která proběhla v loňském roce. Třinecké železárny za rok 2014 utržily přes 38 miliard korun, což představuje meziroční zvýšení o téměř 2,5 miliardy korun.

Inzerce

„V současných podmínkách evropského ocelářství není takový výsledek samozřejmostí. Vyžaduje vysoké nasazení všech našich zaměstnanců i zodpovědné rozhodování manažerů. Přestože v Evropě spotřeba oceli od předkrizového období v roce 2007 klesla o více než 30 procent, segment dlouhých válcovaných výrobků s vyšší užitnou hodnotou není postižen do takové míry jako jiné produkty. A to je naší výhodou,“ shrnul předseda dozorčí rady Třineckých železáren Tomáš Chrenek.

Válcovaný drát je stále nejprodávanějším výrobkem Třineckých železáren. Z celkově vyrobených 815 tisíc tun rostl podíl uhlíkových ocelí určených pro výrobu náročných dílů pro automobily a strojírenství. Zároveň se zvýšil prodej taženého drátu směřujícího do výroby šroubů a ložisek. Na trh železárny loni dodaly také 570 tisíc tun tyčové a profilové oceli. Loni dokončená investice do nových loupacích a zušlechťovacích kapacit navyšuje firmě podíl tyčové oceli a profilů s vyšší přidanou hodnotou pro segmenty automobilového průmyslu a strojírenství. „Loni jsme válcovnu drátu modernizovali, což nás v tomto sortimentu posunulo mezi světovou špičku. V investicích směřujících ke zvyšování finální úpravy produktů hodláme pokračovat. U zákazníků je o ně zájem, díky tomu si udržujeme své postavení na světových a hlavně evropských trzích, kde je konkurence tvrdá,“ uvádí generální ředitel firmy Jan Czudek.

Letos budou dokončeny rozsáhlé ekologické projekty směřující k odprášení za více než jednu miliardu korun, necelé dvě miliardy vynaloží huť na modernizaci výroby. K největším investicím letos patří zahájení generální opravy jedné ze dvou koksárenských baterií a pořízení nových žíhacích pecí na úpravu tyčí i drátu. Výroba oceli v České republice v minulém roce meziročně vzrostla o 3,5 %. „V současné době je ocelářský průmysl v ČR stabilizovaný, a to jak z hlediska výroby, tak i spotřeby a obchodu. S oživením hlavních spotřebních segmentů oceli jako jsou stavebnictví, strojírenství a automobilový průmysl se očekává pro rok 2015 růst její spotřeby,“ upřesňuje místopředseda dozorčí rady hutě Ján Moder.

Za dosavadní historii vyrobily Třinecké železárny více než 175 milionů tun oceli a z ní válcovaných výrobků, které dlouhodobě nacházejí své uplatnění nejen na domácím trhu, ale u zákazníků z více než 60 zemí celého světa. Firma aktuálně zaměstnává přibližně 7 tisíc lidí.

www.trz.cz

Mohlo by se Vám líbit

Pozvánka na konferenci: „Využití AI a digitalizace ve výrobní sféře“

Datum: 4. prosince 2024 Místo: Quality Hotel Brno Exhibition Centre (dříve Holiday Inn, vedle brněnského výstaviště) Hlavními tématy konference budou: Využití a zavádění AI ve […]

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]

STV Group vyhrála armádní tendr na čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana

Společnost STV Group má díky vítězství ve veřejné soutěži novou čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana pro českou armádu. Podle rámcové dohody s ministerstvem obrany na […]