06. června 2018 00:24
Třískové obrábění barevných kovů
Barevné kovy patří mezi nejběžnější materiály pro výrobu různých druhů nejen strojírenských výrobků. Nejčastěji obráběným materiálem je hliník a jeho slitiny. Na jednu stranu je hliník tak měkký, že se nalepuje na nástroj, a tím ztěžuje obrábění, a na druhou stranu často obsahuje vysoký podíl křemíku, který působí abrazivně na nástroje a rychle je otupuje.
Typickým produktem z hliníku jsou automobilové díly jako například skříně převodovek, hlavy a bloky motorů, písty,… A právě výroba pístů je velmi přesná a obsah křemíku vysoký.
Proto se dnes standardně hliník obrábí diamantovými nástroji z PKD a postupně se přechází na ještě odolnější CVD nástroje. CVD má 100% obsah diamantu, má lepší otěruvzdornost, a proto lze dosáhnout lepší ostrosti řezné hrany a cca 3×–6× vyšší životnost. Na obrázku můžete vidět kvalitu výbrusu ostří jednotlivých druhů diamantů MDC (monokrystal) – TFC (CVD) – PDC (PKD) – PDC -S (hrubozrnné PKD)*.
Dalším bonusem posledních let jsou laserem vytvářené utvařeče třísky. Odstraňují problémy s hromaděním špon v otvorech a v drážkách i nezanedbatelný problém se skladováním špon. S přechodem na obrábění diamantovými nástroji vzniká také problém s jejich ostřením. S diamantem si běžná nástrojařská bruska s diamantovým kotoučem neporadí. Brousit diamant diamantem má svá specifika. Bruska musí být mimořádně tuhá a stabilní a diamantový kotouč vyžaduje oscilaci, jinak broušený diamant vyryje do diamantového kotouče drážku. Brusky EWAG řeší oscilaci vcelku jednoduše, pohybem nástroje, zatímco brusky Coborn mají brousicí vřeteno s planetovým pohybem. Ale ani tento způsob broušení už nestačí na CVD diamanty, které se zpravidla obrábí laserem o speciálních vlastnostech. Vzhledem k vysoké životnosti se CVD nástroje běžně ani nepřeostřují.
K největším evropským výrobcům diamantových a CBN nástrojů pro třískové obrábění patří německá firma BECKER, která se specializuje především na břitové destičky a frézy. Velkým přínosem pro obrábění jsou CVD nástroje BECKER TFC, které spojují výhody monokrystalického diamantu (tvrdost, otěruvzdornost a kvalitu výbrusu břitu) s výhodnou cenou klasického PKD!
Máte -li zájem o nákup diamantových nástrojů včetně poradenství a ostření, můžete se obrátit na firmu DIA -Praha s. r. o.
Jan Čeřovský
DIA-Praha s. r. o.
K Čestlicům 185
104 00 Praha 10-Křeslice
T: +420 267 713 230
F: +420 267 713 231
diapraha@diapraha.cz
www.diapraha.cz
* PKD polykrystalický diamant s pojivem
CVD polykrystalický diamant bez pojiva
MKD monokrystalický diamant (syntetický krystal)
Mohlo by se Vám líbit
Síla evoluce: ICONICS se mění na Mitsubishi Electric Iconics Digital Solutions
- Digitalizace
-
19. dubna 2025
Společnost ICONICS oznamuje oficiální změnu názvu na Mitsubishi Electric Iconics Digital Solutions (MEIDS), což představuje významný krok v jejím vývoji. Společnost MEIDS, s podporou společnosti […]
Milan Rajtár je novým šéfem největšího českého výrobního závodu Innomotics v Mohelnici
- Práce
-
17. dubna 2025
Společnost Innomotics vyvíjí a vyrábí ucelené portfolio nízkonapěťových a vysokonapěťových motorů, generátorů, převodových motorů, měničů pro střední napětí a vřeten. V České republice má téměř 4000 […]
Společnost Sandvik Coromant představila břitové destičky CoroCut® 2 s geometrií -RF pro vysoce přesné a bezpečné tvarové obrábění
- Obrábění
-
17. dubna 2025
Kromě toho do své nabídky zařadila také nástrojovou třídu GC1205 umožňující dosažení vynikajících výsledků při upichování a zapichování v žárovzdorných slitinách (HRSA) ve vystárnutém stavu […]