Digitalizace

11. února 2019 07:02

HANNOVER MESSE 2019 – Automatizace a IT: Partneři pro projekt Průmysl 4.0

Spojit reálný a virtuální svět – to je základní myšlenka projektu Průmysl 4.0. Vyjádřeno méně abstraktně – Průmysl 4.0 vyžaduje propojení výroby, automatizační techniky a IT. Veletrh HANNOVER MESSE 2019 ukáže, jak může fungovat propojení, integrace a spolupráce různých oborů. Vedoucí světový průmyslový veletrh nabídne uživatelům a nakupujícím celé spektrum systémových řešení pro inteligentní výrobní postupy a technologie.

Automatizace a informační technologie byly ještě před několika lety dva samostatné obory. Hranice mezi nimi se však s postupující digitální transformací stírá. Jako průkopníci pronikly do světa digitalizace velké společnosti zabývající se automatizací a velcí výrobci strojů a zařízení. Softwarové koncerny naopak obrátily svou pozornost k průmyslu. „Veletržní oblasti Automation a IT se stále více propojují i na veletrhu HANNOVER MESSE,“ říká Arno Reich, Global Director IAMD a Digital Factory v týmu HANNOVER MESSE. „Hlavní téma ‚Industrial Intelligence‘ představí na veletrhu HANNOVER MESSE 2019 digitální propojení člověka se stroji ve věku umělé inteligence a také ukáže, kde tyto znalosti vznikají – na platformách, kde se scházejí lidé, zařízení a data.“

Projekt Průmysl 4.0 je reálný jen v úzké kooperaci oborů informační technologie a automatizace.  Že to není snadné, je zřejmé. „Hlavní výzva spočívá ve vzájemném dorozumění,“ říká Rainer Glatz, jednatel ve Svazu VDMA se zaměřením na digitální automatizaci, software a digitalizaci. „Setkávají se zde světy, které mluví různou řečí, světy odlišných oborů a podnikové organizace, což často vede k neporozumění, protichůdným zájmům a zbytečné konkurenci.

Jak může probíhat úspěšná spolupráce, je možno doložit na řadě příkladů. Jedním z nich je platforma IIoT pro výrobu strojů a zařízení, která vznikla v kooperaci  společností Adamos a Software AG. Slouží ke sběru strojových dat různých výrobců a ke společnému vývoji Smart Services určených pro zákazníky. ABB a IBM v rámci svého strategického partnerství kladou důraz na umělou inteligenci a strojové učení. S rostoucím významem umělé inteligence pro průmyslová řešení počítá také veletrh HANNOVER MESSE 2019. V centru pozornosti veletrhu bude v roce 2019 ´Industrial Intelligence´ jako jeho vedoucí téma.

Nedávno vzniklo spojení společností Bosch a Huawei. Oba partneři v říjnu oznámili, že služby IoT firmy Bosch budou v Číně, na strategicky významném trhu, do budoucna k dispozici přes cloudovou platformu společnosti   Huawei. Bosch a Huawei se na jednotné průmyslové standardy už předem společně připravili v rámci ´Konsorcia průmyslového internetu´. Spojení klasických výrobců automatizace a zástupců ITK představuje pracovní sdružení „5G Alliance for Connected Industries and Automation“ (5G-ACIA) založené svazem ZVEI. Jeho cílem je připravit standard bezdrátového systému 5G pro průmysl, zavést ho do průmyslové výroby a v budoucnu tak ještě rychleji realizovat projekt Průmyslu 4.0.

Specializované firmy, například Software AG a hardwarová firma Dell, spojují své síly, aby mohly zákazníkům z průmyslu nabídnout ještě výkonnější řešení. Dalším příkladem jsou DXS Technology a Amazon Web Services (AWS), které budou na veletrhu společně nabízet řešení na bázi technologie AWS-Cloud. „Jedním z největších problémů při realizaci Průmyslu 4.0 je v mnoha firmách nedostatečná kompetentnost v oblasti digitalizace a nedostatek odpovídajících odborníků,“ říká R. Glatz. „Tradiční firmy by se měly ještě více zaměřit na startupy. Se zajímavými řešeními přicházejí také mezioborové týmy zkušených odborníků v oboru automatizace a jejich mladých kolegů z řad IT specialistů.

Veletrh HANNOVER MESSE 2019 představí všechny součásti a řešení pro továrnu budoucnosti – automatizaci výroby a spojitých technologických procesů, průmyslové informační technologie, robotiku, chytrou techniku pohonu, inteligentní hydrauliku a pneumatiku.

www.hannovermesse.de

Mohlo by se Vám líbit

Wikov kupuje Litostroj – předního světového výrobce turbín pro vodní elektrárny

Strojírenská skupina Wikov Industry a.s. („Wikov“) expanduje do oblasti výroby klíčových komponent pro vodní elektrárny. Se společností DK Holding Investments s.r.o. (dále „DKHI“) se dohodla […]

Pozvánka na konferenci: „Využití AI a digitalizace ve výrobní sféře“

Datum: 4. prosince 2024 Místo: Quality Hotel Brno Exhibition Centre (dříve Holiday Inn, vedle brněnského výstaviště) Hlavními tématy konference budou: Využití a zavádění AI ve […]

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]