09. května 2021 22:31
Terénní studie výuky svařování: Zvýšení kvality a snížení nákladů díky simulátoru
Bez hluku, bez kouře, bez horka, bez spotřeby materiálu – Virtual Welding od společnosti Fronius nabízí absolutně bezpečný a udržitelný rámec pro školení budoucích svářečů. Podobně jako u leteckého simulátoru se prostřednictvím VR brýlí a vynikající grafiky získává realistická zkušenost se svařováním. Výsledkem je vysoce kvalitní výuka, která zároveň šetří náklady.
Autor: Philipp Schlor, produktový manažer, Virtual Welding, Fronius International GmbH
Komplexní koncepce vzdělávání: Teorie a praxe
Společnost Fronius sází na promyšlenou koncepci vzdělávání pomocí systému Virtual Welding, která mimo jiné zajišťuje předávání teoretických znalostí o procesech svařování obalenou elektrodou, TIG a MIG/MAG a následné ověření získaných znalostí. Výsledný žebříček přitom motivuje účastníky školení k vzájemnému porovnávání.
V učebním plánu společnosti Fronius pro Virtual Welding jsou praktické svařovací úlohy opírajících se o výuku svařování institutu IIW (International Institute of Welding). Díky tomu splňují mezinárodní standard výuky svářečů.
Ghost: Školitel vždy po boku
Pro získání manuálních dovedností cvičí budoucí svářeči nejprve s virtuálním učitelem, známým také jako Ghost. Ten postupně zadává správnou rychlost svařování, vzdálenost a úhel nastavení svařovacího hořáku ke svařenci. Budoucí svářeč dostává od virtuálního učitele přímou zpětnou vazbu. Úroveň obtížnosti úkolů se postupně zvyšuje, až se nakonec svařuje v téměř reálném simulačním režimu bez virtuálního učitele Ghost. Systém Virtual Welding všechna provedená svařování zaznamenává, takže je lze následně přehrát a společně se školitelem analyzovat.
Díky této kombinaci instruktážních praktických cvičení a teoretických jednotek může student mnohé kroky svého školení procházet samostatně prostřednictvím simulátoru. Získá tak základní znalosti a manuální dovednosti ještě předtím, než začne pracovat se skutečným svařovacím systémem. Školicí zařízení mohou tímto způsobem zvýšit kvalitu vzdělávání a zároveň ušetřit náklady.
Terénní studie: Školicí středisko Fohnsdorf
Školicí středisko Fohnsdorf je jedním z nejmodernějších a nejvíce inovativních zařízení odborného vzdělávání v Rakousku. V oboru technologie kovů využívá Virtual Welding již od roku 2010. V současné době se 30 procent praktické výuky svařování provádí pomocí simulace, která je tak pevnou součástí vzdělávání.
V rámci terénní studie se zjistilo, jaké účinky to má na efektivitu vzdělávání. Za tím účelem byly vyhodnoceny údaje týkající se:
- 13 účastníků školení
- 2týdenního školení s 30 % virtuálního a 70 % reálného svařování
- koutových svarů (135 P FW FM1 S PB ml) a koutových svarů na trubce (135 T FW FM1 S PB sl), které se vždy svařovaly reálně i virtuálně
Pro zjištění efektivity nákladů na výuku se systémem Virtual Welding se navíc u všech 1 577 reálně tažených svarových švů vyhodnotila spotřeba kovu, plynu, svařovacího drátu a energie. Následovalo porovnání s údaji 1 733 virtuálních svarů.
Lepší kvalita vzdělávání: O 23 % více času na cvičení
Díky systému Virtual Welding se středisku SZF podařilo prodloužit dobu, kdy se skutečně svařuje, o 23 procent. Takže virtuálně lze zhotovit víc než třikrát tolik svarů, než za stejnou dobu ve svařovací kabině. Důvodem je zejména skutečnost, že při virtuálním svařování odpadá jak časově náročná příprava zkušebních plechů, tak jejich ochlazování a čištění svarových švů. Jeden simulovaný svarový šev vyžaduje pouze jedno kliknutí. Proto zbývá více času na výuku a procvičování nezbytných manuálních dovedností.
Nejde však jen o delší dobu na cvičení: „Použití virtuálního svařování vnímáme především jako důležitý příspěvek ke zlepšování kvality školení. Díky virtuálnímu učiteli má každý účastník školení individuální podporu a přímou vizuální zpětnou vazbu, což je něco, co reálný školitel prostě nemůže nabídnout,“ je přesvědčen Hannes Krempl, školitel v oboru svařovací techniky / dopravy ve středisku SZF.
Úspora nákladů: O 230 eur nižší náklady na materiál
Kromě kvality školení zvyšuje svařovací simulátor také efektivitu nákladů: Díky úspoře plynu, drátu a plechů je výuka jednoznačně hospodárnější. „Cíleným využitím systému Virtual Welding celkově ušetříme za materiál přibližně 230 eur na každého účastníka – navzdory delší době hoření oblouku,“ vypočítává H. Krempl. Virtuální trénink při výuce svařování proto poskytuje enormní efektivitu při nízkých nákladech na zdroje.
Fotografie: Fronius International GmbH
Mohlo by se Vám líbit
Finále Robosoutěže 2024 pro střední školy s nejlepším „robotickým popelářem“ vyhrál tým pražského Gymnázia Na Vítězné pláni
- Automatizace + Robotizace
-
10. ledna 2025
V pátek 13. prosince se v posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze konalo finále 16. ročníku Robosoutěže FEL ČVUT a my už víme, který z celkem […]
Škoda vyvíjí a vyrábí vlastní motory už 125 let. Celkem jich vyprodukovala 15 milionů
- Automotive
-
08. ledna 2025
› Koncem roku 1899 představila společnost Laurin & Klement své první motocykly poháněné jednoválcovými motory vlastní konstrukce › Za uplynulých 125 let mladoboleslavská automobilka vyrobila […]
Technologie zlínské Wisty tryská ve španělském Alavézu
- Strojírenství
-
06. ledna 2025
V regionu známém nejen pro své vynikající červené víno, ale také pro vyspělý průmysl, byl úspěšně dokončen nový projekt zlínské firmy Wista zaměřený na letecký […]