Digitalizace

04. října 2021 22:54

Chytrá automatizace v Continentalu v Brandýse: virtuální realita i roboti ve výrobě

Společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem, výrobce interiérové elektroniky do automobilů, pokračuje v zavádění nejnovějších trendů v automatizaci a digitalizaci přímo ve své výrobě. Od roku 2020 se věnuje projektům, které využívají rozšířenou virtuální realitu, simulaci výrobních linek nebo například sedmiosé roboty. Díky implementaci těchto projektů je výroba efektivnější, bez zbytečných chyb a zároveň šetří peníze.

Efektivitu výrobních procesů v brandýském Continentalu má od loňského ledna na starosti speciální pracovní tým Smart Automation, který se věnuje začleňování robotů a cobotů do výrobních linek. Automobilová elektronika však vyžaduje i jemnou motoriku lidské ruky. Tu sice robot nenahradí, zato může pomoci při monotónních a ergonomicky náročných činnostech.

Novinkou v Brandýse jsou sedmiosé robotické systémy, které doplňují stávající neživé pomocníky – coboty (kolaborativní roboty). „Sedmiosý robot zvládá komplexnější operace díky své flexibilitě a přidané horizontální ose, po které jezdí. To znamená, že robot má následně větší operační rádius a dokáže obsloužit více pracovišť,“ říká vedoucí týmu Smart Automation Jakub Hamerník.

Další z hlavních projektů chytré automatizace je využití tzv. virtuálního dvojčete k plánování výroby. Díky virtuální realitě je výrobní linka naprogramovaná do digitálního světa. „Výrobní linka nasimulovaná ve virtuálním světě je zcela totožná s tou, kterou máme ve výrobní hale v reálném životě. Simulace nám umožňuje offline přípravu programů pro ovládání robotů a celé výrobní linky. Díky tomu jsme schopni například zabránít kolizním stavům robotů s dopravníky, čímž získáváme čas pro uvedení do reálné výroby a získáváme jistotu, že v budoucnu nevznikne žádný vícenáklad za jejich opravu,“ uvádí Jakub Hamerník. Simulace celé výrobní haly je výhodná mimo jiné i z logistického pohledu, kdy lze vymodelovat mikrologistiku, tedy tok materiálu mezi jednotlivými linkami a skladem.

Virtuální realita v Continentalu jde ještě o krok dál. S použitím chytrých brýlí si zákaznící mohou promítnout přesný obraz výrobní linky nebo celé výrobní haly, a to ještě před jejich samotným vznikem. Další možností je přímý kontakt s virtuálním světem, který si lze představit jako procházku po výrobní lince a sledování celého procesu.

Aktuální kondici linky hlídá další ze zavedených projektů – chytrý displej DashBoard. Ten zobrazuje například, kolik kusů za hodinu linka vyrobila, která směna je nejslabší nebo zda se na lince vyskytla během výroby nějaká komplikace. Kromě toho může pracovník kontrolovat alarmy a snadno zjistí příčinu problému. I díky tomu je možné predikovat údržbu celé linky nebo konkrétního zařízení.

První v Česku se systémem AutoStore

Technologická evoluce tímto ale v Continentalu nekončí. V brandýském závodě se například nyní začíná instalovat unikátní skladovací systém AutoStore, který bude mít firma jako první v Česku. Jedná se o nejefektivnější systém skladování, který funguje s předem  naprogramovanými roboty.

Automatizace a digitalizace se netýká pouze procesů těsně svázaných s výrobou, ale také administrativy. V Continentalu nyní využívají vlastní systém testování zaměstnanců na covid-19. Do budoucna plánují zavést individuální QR kódy pro zaměstnance i návštěvy, které budou sloužit ke vstupu do areálu. K využívání sdílených pracovišť, firemní přepravy nebo pracovních stolů stačí, aby si zaměstnanec tyto prostředky jednoduše zarezervoval ze svého počítače nebo telefonu.


O společnosti Continental

Německá společnost Continental byla založena v roce 1871 a ve svém tehdejším výrobním závodě v Hannoveru vyráběla produkty z pryže, pogumované látky a gumové pláště pro kola kočárů a jízdních kol. Gumárenská výroba pro automobilový a později i těžký průmysl na dlouhou dobu vévodila výrobkovému portfoliu společnosti. Změna nastala až v 90. letech 20. století, kdy Continental rozšířil svou obchodní strategii a díky několika akvizicím se postupně stal komplexním dodavatelem pro automobilový průmysl. V současné době patří Continental se svými více než 235 000 zaměstnanci v 58 zemích světa mezi pět největších dodavatelů světových automobilek. V říjnu letošního roku oslaví 150 let od svého založení


Continental v Brandýse nad Labem

Kořeny brandýského závodu Continental Automotive sahají až k národnímu podniku PAL. V roce 1998 se výroba z původních pražských prostor přesunula do nově postavené budovy v Brandýse nad Labem. V současné době je brandýský závod předním dodavatelem elektroniky pro výrobce automobilů po celém světě. Ve výrobkovém portfoliu najdeme palubní přístroje, multimediální systémy, ovládací panely klimatizací, autorádia, displeje středových panelů i telematiku a connectivity boxy s funkcí eCall. V Brandýse dnes pracuje více než 2 500 zaměstnanců.

Mohlo by se Vám líbit

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]

STV Group vyhrála armádní tendr na čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana

Společnost STV Group má díky vítězství ve veřejné soutěži novou čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana pro českou armádu. Podle rámcové dohody s ministerstvem obrany na […]

byko-spectra pro

Profesionální světelný box / osvětlovací panel s přesnou simulací denního světla pro vizuální kontrolu barevného odstínu a vzhledu výrobků. Klíčové vlastnosti: • Nejpřesnější možná simulace […]