14. března 2023 19:13
Analýza a optimalizace čistících procesů
Procesy čištění často nabízí značný potenciál pro zlepšení, pokud jde o spolehlivější, ekonomičtější a udržitelnější čištění dílů. Prvním krokem je provedení systematické analýzy procesu, která se podrobně zaměří také na předcházející a následující výrobní kroky.
Pro zajištění kvality následných procesních kroků, zamezení zmetkovitosti a zaručení funkčnosti konečného výrobku je zásadním kritériem kvality důsledná čistota dílů. Je třeba splnit stále přísnější nebo dokonce modifikované specifikace čistoty. Kromě toho se neustále zvyšují požadavky na rychlost, nákladovou efektivitu a udržitelnost čisticího procesu. To, jak dobře, rychle a efektivně budou čisticí práce prováděny, však závisí nejen na zařízení, technologii procesu a použitém médiu, ale také na faktorech souvisejících se samotným procesem čištění.
Systematická analýza procesů – celkový pohled
Co tedy dělat, když díly náhle vychází ze systému flekaté, specifikace pro čistotu částic nebo povrchového napětí již nejsou splněny, vyčištěné obrobky přichází k zákazníkovi zkorodované nebo je čištění příliš pomalé/nákladné? V případě těchto a dalších problémů lze zdroj chyby vysledovat pomocí systematické analýzy procesu, jakou provádí například Akademie Ecoclean společnosti Ecoclean GmbH. Odborníci na čištění se nezaměřují pouze na vlastní proces čištění a zařízení, ale posuzují také celkové výrobní prostředí. Neboť i ty nejmenší změny v součásti, spektru a materiálu obrobku, typu znečištění a v úpravách předcházejících nebo navazujících procesů mohou mít zásadní vliv na výsledek čištění
Skvrny a zbytky tenkého filmu na dílech
Podle odborníků na čištění je špatný výsledek čištění nebo výsledek, který nesplňuje nové vyšší požadavky na čištění, „klasickým“ důvodem pro provedení analýzy procesu. Prvním krokem je přesná identifikace problému – nejsou splněny specifikace povrchového napětí nebo jsou na komponentech skvrny.
Pokud se skvrny vyskytují, je třeba si mimo jiné položit otázku, zda se změnilo množství a složení kontaminantů (procesních médií a dalších látek) a zda jsou složky a koncentrace čisticího média stále vhodné. Z tohoto důvodu se pečlivě zkoumají i další faktory, jako je kvalita oplachové vody, úprava lázně, technologie a posloupnost procesu a fáze sušení. Jsou to další proměnné faktory, které hrají roli, pokud jsou výsledky čistoty filmu neuspokojivé.
Neschopnost splnit požadavky na čistotu částic
Pokud analýza čistoty po skončení čisticího cyklu ukáže, že na dílech stále ulpívá příliš mnoho a/nebo příliš velkých částic, může to být způsobeno programem čištění a procesním postupem. Mezi možné příčiny patří zbytkové částice v pracovní komoře nebo na nosičích dílů, nevhodný filtrační systém nebo zanesený filtr. Někdy je to nesprávná volba čisticích nádob, jako jsou například boxy z perforovaného pozinkovaného plechu, které brání účinnému a spolehlivému oddělení a odstranění částic. Tyto boxy stíní ultrazvuk, takže nemůže optimálně působit na díly. Stejně tak se tlak postřiku nedostane do vnitřku boxu z perforovaného plechu. Ve srovnání s koši z kulatého drátu je dalším problémem to, že mycí prostředek z těchto boxů neodkapává tak účinně. To může mít za následek nežádoucí přenos nečistot a/nebo čisticích chemikálií. V každém případě jsou nutné mnohem delší, a tudíž energeticky náročnější procesy sušení.
Další příčinou neúspěšné kontroly čistoty jsou často neodstraněné otřepy, které se při manipulaci s díly během kontroly zbytkových nečistot odlomí a poté se objeví na filtru částic. Pod mikroskopem lze určit, zda se jedná o třísku nebo otřep. Ve druhém případě je třeba vyhodnotit předcházející procesy a zjistit, kde otřepy vznikají a jak lze jejich vzniku zabránit. Čistota částic může být také narušena magnetismem, který je „zakoupen“ se surovinami nebo vzniká během výrobního procesu. Magnetismus váže třísky na díly a ztěžuje nebo znemožňuje jejich odstranění během procesu čištění.
Manipulace s díly po čištění
Proces čištění nekončí, když díly vyjedou ze stroje s požadovanou úrovní čistoty. Aby se zabránilo opětovné kontaminaci nebo korozi, ke které může dojít i u konzervovaných nebo pasivovaných dílů, je důležité se zaměřit na to, jak se s díly po čištění zachází. Je třeba zodpovědět následující otázky: Kde, jak a jak dlouho jsou díly skladovány? Jakým způsobem se přepravují pro následné zpracování? Jaké obaly / balení jsou k tomu potřeba? Kromě toho je kvůli vysokým požadavkům na čistotu často nutné, aby interní přeprava, montáž nebo balení probíhaly v čistých nebo sterilních místnostech.
Aktualizace procesů čištění
Kromě problémů s čištěním může být důvodem k analýze procesu také úprava čisticích programů. Cílem je zpravidla zkrátit dobu procesu nebo zlepšit výsledek čištění. Analýza vždy začíná dokumentací skutečného stavu, která zahrnuje kontrolu parametrů procesu, pořadí a časů procesu. Na základě výsledků analýzy lze identifikovat potenciál pro zlepšení a definovat vhodná opatření. Ta mohou zahrnovat modernizaci systému, například dovybavení nebo modernizaci ultrazvukového zařízení.
Kvalifikovaný personál
Současně je nezbytné, aby se pracovníci, provádějící čištění dílů, podíleli na analýze procesu a optimalizačních opatřeních. Klíčovým faktorem je zvyšování povědomí o problematice čistoty, stejně jako o možnostech technologií čištění a vlivu nastavení parametrů na výsledek čištění. Pokud dojde ke změně personálu, je rovněž důležité, aby byly předány znalosti o tom, jak systém čištění funguje a jak se provádí například opatření pro ošetření lázní nebo pravidelné údržbářské práce na systému čištění. V opačném případě se mohou znovu objevit problémy, které byly v minulosti již odstraněny. Investice do vzdělávání a školení zaměstnanců v oblasti čištění je z tohoto důvodu základním kamenem pro stabilní, hospodárné a trvalé dosažení standardů čistoty. Akademie Ecoclean proto také kombinuje procesní analýzy s klasickým školením.
Kontakt: Ecoclean GmbH, Dieter Ortner, phone +49 711 7006-402, academy.filderstadt@ecoclean-group.net, www.ecoclean-group.net
Díky systematické analýze procesů, která zahrnuje také analýzu předcházejících a následujících výrobních kroků, lze rychle identifikovat zdroje chyb a optimalizační potenciál.
Pravidelná kontrola a údržba součástí stroje, jako jsou filtry, jsou zásadními faktory pro dosažení požadavků na čistotu částic stabilním a hospodárným způsobem.
Klíčem ke spolehlivým, efektivním a udržitelným procesům čištění je dobře vyškolený personál, který rozumí tomu, jak systém čištění funguje a jak se například provádí opatření na ošetření lázní nebo pravidelná údržba systému čištění.
Dovybavení či modernizace čisticího systému procesní technologií, například ultrazvukem, umožňuje v mnoha případech stabilní dosažení požadovaných výsledků a zkrácení doby čištění.
Mohlo by se Vám líbit
Wikov kupuje Litostroj – předního světového výrobce turbín pro vodní elektrárny
- Strojírenství
-
24. listopadu 2024
Strojírenská skupina Wikov Industry a.s. („Wikov“) expanduje do oblasti výroby klíčových komponent pro vodní elektrárny. Se společností DK Holding Investments s.r.o. (dále „DKHI“) se dohodla […]
Pozvánka na konferenci: „Využití AI a digitalizace ve výrobní sféře“
- Digitalizace
-
23. listopadu 2024
Datum: 4. prosince 2024 Místo: Quality Hotel Brno Exhibition Centre (dříve Holiday Inn, vedle brněnského výstaviště) Hlavními tématy konference budou: Využití a zavádění AI ve […]
ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů
- Automatizace + Robotizace
-
21. listopadu 2024
Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]