25. března 2019 13:02
Zaměřeno na Industrial Intelligence: Od součástek po systémová řešení
Průmysl se mění – rychle a radikálně. Témata jako umělá inteligence (artificial intelligence – AI) a strojové učení nabývají v rámci propojeného průmyslu stále více na významu. Pod heslem „Industrial Intelligence“ staví HANNOVER MESSE 2019 tento vývoj do popředí. Zaměřuje se přitom také na roli člověka: je to on, kdo i nadále bude dávat rozhodující impulzy továrně budoucnosti.
HANNOVER MESSE se blíží. Od 1. do 5. dubna se na světovém průmyslovém veletrhu očekává 6 500 firem ze 75 zemí. Nadnárodní koncerny, firmy střední velikosti a startupy představí své komponenty a systémy řešení pro výrobní produkci a zásobování energií budoucnosti. Z oborů automatizace, robotika, průmyslový software, technika pohonů a fluidní technika, energetika, subdodávky, výzkum a vývoj budou zastoupeny všechny klíčové firmy. Partnerskou zemí je v letošním roce Švédsko.
„HANNOVER MESSE je světově jedinečnou platformou propojující komponenty a systémy strojírenství a elektrotechniky s digitálními technologiemi softwarových a IT firem“, říká Dr. Jochen Köckler, předseda představenstva Deutsche Messe AG. „Pouze v Hannoveru získají návštěvníci ze zpracovatelského průmyslu a z energetiky rozsáhlý přehled o budoucnosti průmyslu a najdou ta nejlepší technická řešení pro svoje podniky.“
Více než 100 uživatelských příkladů strojového učení
„Umělá inteligence (AI) má potenciál způsobit revoluci v průmyslu“, říká Köckler. „V budoucnosti budou technologie AI řídit propojená výrobní zařízení a zlepšovat systémy průběžně. Tím se zvýší standard kvality. Výrobní procesy budou flexibilnější a efektivnější z hlediska nákladů.“
Průmyslové podniky využívají stále více výhod inovativních digitálních technologií. Hlavní roli zde hrají strojní učení a umělá inteligence, přičemž dochází k propojení dat z různých zdrojů, předchází se chybám a odstraňují se problémy. „Na základě dat umožňuje AI průběžné zlepšování procesů“, dodává Köckler. „To přináší enormní výhody pro produktivitu a kvalitu. Je to velká šance i pro Německo. Neboť AI vytváří prostor pro nové nápady: mohou to být stávající produkty obohacené o digitální služby, nebo také zcela nové obchodní modely. “ Köckler říká: „Na HANNOVER MESSE bude k vidění více než 100 konkrétních případů využití strojního učení. Něco takového nemá ve světě obdoby.“
K vidění budou roboty, které řeší samostatně úkoly v továrně a předávají své poznatky dalším strojům. Nebo systémy AI, které při opravách poskytují detailní instrukce a doprovázejí technika při jejich provádění. Systém se v dialogu s člověkem stále vylepšuje, protože s každou novou otázkou a s každou zpětnou vazbou nabývá dalších poznatků.
5G pro průmysl
Od roku 2020 má nový standard mobilních sítí 5G v Německu položit základ pro rozsáhlou digitalizaci hospodářství a společnosti. 5G bude důležitým mezníkem zejména pro průmysl, protože technologie budoucnosti jako strojní učení ve výrobě nebo autonomní dopravní systémy tím budou připraveny k použití. Pro HANNOVER MESSE bude proto 5G centrálním tématem. Jak Köckler vysvětluje: „5G umožní průmyslu plně využít potenciál, který přináší Průmysl 4.0. „Jak to přesně bude vypadat, umožní HANNOVER MESSE v hale 16 nahlédnutím do budoucnosti 5G. Spolu s poskytovatelem síťových zařízení Nokia bude představena „5G-Arena“ – 5G testovací pole, ve kterém budou předváděny první aplikace. Současně představí 5G-Arena, jaký potenciál pro průmysl bude otevřen novým standardem mobilních sítí.
Práce v budoucnosti
Vedoucí téma „Industrial Intelligence“ přináší ale ještě mnohem více než chytré technologie: a sice digitální propojení lidí a strojů ve věku umělé inteligence. „Když hovoříme o přednostech umělé inteligence, neznamená to, že se můžeme zříci lidské inteligence – naopak,“ říká Köckler. „Zodpovědnost, kreativita a vůdčí schopnosti – s těmito vlastnostmi bude člověk v budoucnu i nadále hrát nejdůležitější úlohu v průmyslu.“
Proto se věnuje HANNOVER MESSE také spolupráci člověka a stroje. Přispěje k tomu nový kongres „Future of Work in Industry“. 3. dubna se setká na 300 odborníků, vizionářů a vedoucích pracovníků z průmyslu, aby diskutovali o dopadu digitalizace na kvalifikaci a organizaci práce – mezi nimi filozof a autor Richard David Precht, personální ředitelka Siemensu Janina Kugel a „human-cyborg“ Ralf Neuhäuser.
Lehké konstrukce a energetická infrastruktura pro mobilitu zítřka
Základním pilířem naší průmyslové společnosti je mobilita. Formuje jako dominantní megatrend náš život. V centru individuální mobility zůstává automobil. Také zde dává HANNOVER MESSE rozhodující impulzy: HANNOVER MESSE 2019 se stane dějištěm první konference spolkové vlády na nejvyšší úrovni na téma Lehké konstrukce.
Spolkové ministerstvo hospodářství a energií organizuje „1. Lightweighting Summit“ v úterý v době konání veletrhu. Celkem více než 150 podniků představí na HANNOVER MESSE řešení pro lehké konstrukce. Hlavním odběratelem je odvětví automobilového průmyslu, ale také další odvětví odkrývají stále více potenciál lehkých konstrukcí, které nabízí více než jen snižování váhy, úsporu materiálu a nákladů. Jde navíc o to, jak zlepšit produkt nebo součástku s ohledem na odolnost vůči zátěži, efektivitu, design a spotřebu zdrojů.
V oboru infrastruktury elektrických vozidel se točí vše kolem technologií nabíjení, nových systémů odečtů nebo alternativních řešení v oblasti mobility a dopravy. Na fóru se stejným názvem budou diskutovat odborníci z různých odvětví na téma, jak se bude utvářet mobilita zítřka a jaké k tomu musí být připraveny předpoklady.
Industrial Pioneers Summit
Pohled do budoucnosti přináší také otázku, co vlastně bude následovat po Průmyslu 4.0. Tato otázka je nanejvýš relevantní, když jde o to, uspět dlouhodobě v globální soutěži. HANNOVER MESSE proto pořádá poprvé Industrial Pioneers Summit – také v úterý v době konání veletrhu. Bude se na něm diskutovat o digitalizaci, AI, spolupráci člověka a stroje a o platformové ekonomice. Zúčastní se jej vizionáři a inovátoři z průmyslu, politiky, hospodářství, vědy a společnosti. Půjde o výměnu poznatků, názorů a teorií o vývoji a scénářích s cílem společně vytvořit vizi pro rok 2025.
Partnerská země Švédsko
Pokud jde o pohled do budoucnosti, je partnerská země veletrhu HANNOVER MESSE 2019 příkladem. Švédsko je po desetiletí symbolem pokroku a inovací. V rámci „Sweden Co-Lab“– spojení konceptů co-creation a inovace – prezentují švédské podniky v Hannoveru světově vedoucí nabídku řešení smart-industry a atraktivní partnerství pro mezinárodní spolupráci.
Mohlo by se Vám líbit
Wikov kupuje Litostroj – předního světového výrobce turbín pro vodní elektrárny
- Strojírenství
-
24. listopadu 2024
Strojírenská skupina Wikov Industry a.s. („Wikov“) expanduje do oblasti výroby klíčových komponent pro vodní elektrárny. Se společností DK Holding Investments s.r.o. (dále „DKHI“) se dohodla […]
Pozvánka na konferenci: „Využití AI a digitalizace ve výrobní sféře“
- Digitalizace
-
23. listopadu 2024
Datum: 4. prosince 2024 Místo: Quality Hotel Brno Exhibition Centre (dříve Holiday Inn, vedle brněnského výstaviště) Hlavními tématy konference budou: Využití a zavádění AI ve […]
ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů
- Automatizace + Robotizace
-
21. listopadu 2024
Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]