13. března 2018 10:21
Jak propojit nekompatibilní zařízení
Vzájemné propojování zařízení, které používají různé komunikační protokoly, patří mezi stále se vyskytující problémy. Někteří výrobci používají specifické a firemní protokoly, jiní sice standardní, které ale jsou někdy nejednoznačně definovány. S tím, jak se zvyšují nároky na množství dat, přibývají i nové způsoby jejich přenosu.

Komunikační procesor PROCONV
Za této situace je vzájemné propojení různých zařízení opravdu oříškem. Kromě převodníků fyzických vrstev jsou nutné i převodníky protokolů. U oblíbené komunikační linky RS485 je normou EIA485 definována jen fyzická vrstva (tedy provedení a napěťové úrovně) a první logická vrstva (přenos byte). Další vrstvy, tedy komunikační protokol, definovány nejsou.
Protokolový konvertor PROCONV
Pro podobné situace je určen modul PROCONV, který umožní překlad komunikačních protokolů. Je určen pro práci s daty na linkách RS232, RS485/422. Může fungovat jako konvertor protokolů, vyrovnávací paměť, filtr dat, adresovatelný převodník či zcela komunikační procesor pro zcela specifické účely.
Modulu PROCONV (obr. 1) Má dvě sériová rozhraní, každé volitelně pro linky RS232 nebo RS485. Mezi nimi je procesor s pamětí a s hardwarovými obvody UART. Toto jednoduché uspořádání je připraveno splnit výše popsané úlohy. Software do modulu PROCONV je dodáváno podle konkrétní aplikace. Modul je často používán pro změnu protokolu u střídačů v FV elektrárnách, pro připojení čteček čárových kódů do jednoho systému, pro změnu ovládacího protokolu bezpečnostních kamer atd. Zajímavou aplikací je i abstrahování dat z pokladního displeje a jejich úprava pro ukládání současně s obrazem kamery. Jinou často požadovanou funkcí je kruhový buffer (vyrovnávací paměť), nebo spojení dvou zařízení Modbus Master. Někdy však modul slouží pro prostou úlohu změny komunikační rychlosti či doplnění kontrolního součtu.

Typické použití
Varianta pro Ethernet, konvertor EPROCONV
Kromě modulu PROCONV je možné dodat i modul EPROCONV, který má místo jedné sériové linky rozhraní Ethernet a má i další funkce.
Modul PROCONV je dodáván v robustní kovové krabici, která může být doplněna držákem na lištu DIN. Obě komunikační linky jsou vyvedeny na konektory DSUB-9. Napájení modul je 8–36 V, funkce je indikována kontrolkami LED.
Technici společnosti Papouch jsou připraveni připravit program v modulu PROCONV podle konkrétní aplikace.
Papouch s. r. o.
Strašnická 3164/1a, 102 00 Praha 10
+420 267 314 267
papouch@papouch.com
www.papouch.com
Mohlo by se Vám líbit
Milan Rajtár je novým šéfem největšího českého výrobního závodu Innomotics v Mohelnici
- Práce
-
17. dubna 2025
Společnost Innomotics vyvíjí a vyrábí ucelené portfolio nízkonapěťových a vysokonapěťových motorů, generátorů, převodových motorů, měničů pro střední napětí a vřeten. V České republice má téměř 4000 […]
Společnost Sandvik Coromant představila břitové destičky CoroCut® 2 s geometrií -RF pro vysoce přesné a bezpečné tvarové obrábění
- Obrábění
-
17. dubna 2025
Kromě toho do své nabídky zařadila také nástrojovou třídu GC1205 umožňující dosažení vynikajících výsledků při upichování a zapichování v žárovzdorných slitinách (HRSA) ve vystárnutém stavu […]
Tým japonských vědců vyvinul nový typ plastu, který se zcela rozpouští v mořské vodě
- Plasty
-
15. dubna 2025
Pouze asi 9 % plastů na celém světě je skutečně recyklováno. Zbytek končí na skládce, ve spalovnách nebo v přírodě. Velká část plastů doputuje také do […]