Automotive

02. dubna 2019 08:40

7 x s Petrem Novákem

Petr Novák, MBA
42 let
Generální ředitel,
jednatel, Koyo Bearings
Česká republika s. r. o.


Vystudoval vysokou školu v americké Pennsylvánii, obor Mezinárodní obchod a finance a také, MBA na DePaul Univerzitě v Chicagu. První zaměstnavatel (Ingersoll Rand) ho vyslal do České republiky, kde budoval nový výrobní závod pod značkou Torrington. V roce 2004 byla divize Torrington prodána firmě The Timken Company. Podruhé pak změnila majitele v roce 2010, kdy ji spolu s olomouckým závodem koupila japonská korporace JTEKT a zahrnula ji pod svou značku Koyo.


Který technický, kulturní, společenský jev (vynález, událost, myšlenku) považujete za nejdůležitější?

Z vynálezů poslední doby je to podle mě chytrý telefon v kombinaci s internetem. Internet zrychlil komunikaci mezi lidmi, zpřístupnil všem neskutečné množství informací a chytré telefony to všechno umožnily nosit v naší kapse. Oboje má kromě výhod ale i dost negativ – zhoršujeme se v osobní komunikaci, unikáme z reálného světa do virtuální reality, bez mobilu nevydržíme ani pár hodin, jsme nervózní bez signálu a bez přístupu na internet, zvykli jsme si na konstantní zahlcení informacemi a nedokážeme vypnout.

Kdo nebo co Vás ve Vašem životě nejvíc ovlivnil?

Nejvíc mě ovlivnilo rozhodnutí odjet studovat do USA. Bylo to těsně po sametové revoluci, otevřely se hranice, byla tu tahle možnost, tak jsem to zkusil. Cizí prostředí, žádní staří známí a kamarádi, to mě naučilo se o sebe postarat, zatnout zuby a přenést se přes problémy, které se objevily. Americké školství je od českého dost odlišné – učí děti a studenty formulovat vlastní názory, argumentovat, společně se ve skupině bavit o nových nápadech, ale taky tvořit vlastní projekty. Spíš než biflování je to snaha o pochopení souvislostí a o rozvoj vlastního myšlení a kreativity. To se mi líbí a dalo mi to hodně i do současného působení v ČR.

Pokud byste mohl v české, evropské nebo světové politice něco změnit, posunout nebo dotáhnout do konce, co by to bylo?

Trápí mě česká politická kultura, která se od divokých devadesátých let bohužel moc nezměnila. Politici se napadají, uráží, což v důsledku rozděluje naši společnost. Chybí charismatická osobnost, která by byla schopna společnost zase spojit. Osobní útoky jsou krycí manévr, který odpoutává pozornost lidí od skutečných problémů, které tady potřebujeme nutně vyřešit – chybějící silniční a železniční dálniční a vysokorychlostní infrastrukturu, byrokracii ve stavebních řízeních, nedostatečnou digitalizaci státní správy, slabou spolupráci komerčního sektoru a vědy nebo podfinancované školství, které nemá dlouhodobou koncepci. Než o vzájemné napadání bych se snažit hledat konsenzus a dlouhodobou strategii v těchto oblastech. Naštěstí se poslední dobou začíná hovořit o dlouhodobé strategii a prioritách, důležité ale bude aby to nebylo jen o slovech, ale konkretních činech a hlavně dlouhodobé udržitelnosti.

Co je Vaším motorem?

Jsou to kolegové, se kterými mám možnost spolupracovat a něco tvořit. Mám radost, když můžu sledovat, jak se profesně i osobně rozvíjejí a spolu s tím se rozvíjí firma. Jsou za námi vidět reálné výsledky, rosteme, zlepšují se naše technologie a kvalita výroby, zákazníci jsou spokojení a poptávají nás, je to pro mě velká motivace a pohání mě to vpřed. Snažíme se naše úspěchy vracet také regionu, přispíváme na řadu charitativních a ekologických projektů, být zkrátka platnou součástí komunity.

Co byste dělal, kdybyste nedělal svoji současnou práci?

Těžko říct. Měl jsem už od školy nějakou představu – mít práci, kde budu hodně komunikovat s lidmi a ideálně dělat ve firmě, která vyrábí reálný produkt, který si člověk může osahat. Měl jsem možnost jít i do oblasti obchodování na burze nebo do auditu a poradenství, ale jsem rád, že jsem si zvolil tuto cestu. Přesně splňuje to, co jsem si v kariéře představoval. Během řízení firmy komunikuji s lidmi neustále, vidíme reálné změny které jsme schopni sami ovlivnit a to mě velice těší. Každý den chodím do výrobní haly, abych byl stále v kontaktu se zaměstnanci a viděl všechno na vlastní oči. Kdybych se znovu rozhodoval, jakým směrem se vydat, vybral bych si stejně jako tenkrát.

Kterou osobnost (žijící nebo historickou) byste rád potkal a proč?

Rád bych se potkal s ředitelem Tesly Elonem Muskem. I přes pár problémů ho beru jako vizionáře. Firma je neskutečně inovativní a mění celé odvětví automobilového průmyslu důrazem na nejmodernější technologie, elektromobilitu a autonomní řízení. Také bych chtěl vědět, jaké má Musk vize do budoucna, jestli vyvíjí nějakou zlomovou technologii, o které se nemluví a je stále pod pokličkou Tesly. Zajímavý musí být také jeho běžný pracovní den, kdy vede dvě společnosti (SpaceX a Tesla) a je předsedou SolarCity.

Vaše životní motto?

„Člověk se stane úspěšným v momentě, kdy si stanoví smysluplný cíl.“

Mohlo by se Vám líbit

Wikov kupuje Litostroj – předního světového výrobce turbín pro vodní elektrárny

Strojírenská skupina Wikov Industry a.s. („Wikov“) expanduje do oblasti výroby klíčových komponent pro vodní elektrárny. Se společností DK Holding Investments s.r.o. (dále „DKHI“) se dohodla […]

Pozvánka na konferenci: „Využití AI a digitalizace ve výrobní sféře“

Datum: 4. prosince 2024 Místo: Quality Hotel Brno Exhibition Centre (dříve Holiday Inn, vedle brněnského výstaviště) Hlavními tématy konference budou: Využití a zavádění AI ve […]

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]