Automotive

21. ledna 2019 15:34

České firmy by mohly být subdodavatelem automobilek v Maroku

Automobilkám v Maroku by mohly v budoucnu dodávat součástky české firmy, Česká republika a Marocké království se ale chystají spolupracovat i v leteckém a textilním průmyslu. Novinářům to dnes v Rabatu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který je v Maroku na dvoudenní návštěvě. Česká strana dnes s tou marockou podepsala dohodu o hospodářské spolupráci.

„Maroko je největší výrobce aut na africkém kontinentu. Dovážíme z něj renaulty a dacie. Je prostor pro české firmy stát se subdodavateli marockého výrobce,“ uvedl Babiš po jednání s marockým premiérem Saadaddínem Usmáním. Česko podle Babiše do Maroka ročně vyváží 2400 škodovek. „S novými typy je ambice dostat se brzy na 4000,“ řekl Babiš.

Vzájemná hospodářská dohoda, kterou dnes podepsala ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO), počítá se vznikem smíšené česko-marocké komory. Podle Novákové by se spolupráce obou zemí měla kromě automobilového týkat i leteckého a textilního průmyslu. Marocká strana má zájem hlavně o speciální technologie, třeba o výrobu nanovláken.

„Marockou stranu primárně zajímají investice českých firem na marockém trhu. Tak, jak je u nás nedostatek pracovníků, tady mají mezi třemi až pěti miliony nezaměstnaných mladých lidí, kteří by měli mít potenciál být vhodnými pracovníky pro české investory,“ uvedla Nováková.

Babiše doprovázejí čtyři desítky zástupců českých firem. Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák věří, že maročtí partneři budou mít zájem o škodovky, tatry, produkci zbrojního průmyslu nebo o české zdravotnictví. Po zavedení přímé linky Praha-Casablanca by se měl podle Babiše posílit i cestovní ruch. Přímo se zatím z české metropole létá do Marrakéše.

Babiš označil dnes opakovaně Marocké království za bránu do dalších afrických zemí. Česká republika má od roku 2007 s Marokem obchodní přebytek. V roce 2007 do Maroka vyvezla podle údajů ministerstva zahraničí zboží za 280,5 milionu dolarů (6,4 miliardy Kč) a dovezla produkci za 161 milionů dolarů (3,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK

Kateřina Krausová spr

redakčně zkráceno

Mohlo by se Vám líbit

Wikov kupuje Litostroj – předního světového výrobce turbín pro vodní elektrárny

Strojírenská skupina Wikov Industry a.s. („Wikov“) expanduje do oblasti výroby klíčových komponent pro vodní elektrárny. Se společností DK Holding Investments s.r.o. (dále „DKHI“) se dohodla […]

Pozvánka na konferenci: „Využití AI a digitalizace ve výrobní sféře“

Datum: 4. prosince 2024 Místo: Quality Hotel Brno Exhibition Centre (dříve Holiday Inn, vedle brněnského výstaviště) Hlavními tématy konference budou: Využití a zavádění AI ve […]

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]