Automotive

04. dubna 2025 07:21

Poptávka po akumulátorech se má během pěti let ztrojnásobit, říká studie

​Celosvětová poptávka po bateriích se do roku 2030 má ztrojnásobit na 4,0 až 4,6 TWh. Vyplývá ze studie Battery Monitor, kterou představila RWTH Aachen University ve spolupráci s poradenskou společností Roland Berger. Evropský trh s akumulátory čelí cenové válce způsobené nadbytečnými kapacitami asijských výrobců, zejména z Číny, což vede k cenové válce a celosvětovému poklesu cen a vytváří tlak na evropské výrobce.

Studie Battery Monitor 2025 konstatuje, že evropští výrobci by se měli zaměřit na konkurenční výhody prostřednictvím inovací, vysoce kvalitních procesních technologií a ekologické rovnováhy výroby. Podle studie budou také muset výrobci v Evropě v budoucnu vyrábět vysoce kvalitní články akumulátorů levněji.

Inzerce

Pokles cen baterií do elektroaut

Snižování cen baterií do elektroaut avizovali také Goldman Sachs. Společnost predikovala pokles do konce roku 2025 o 40 % oproti úrovni z roku 2022. Důvodem byl také pokles cen kovů využívaných při jejich produkci a technologický pokrok, který zefektivňuje výrobu a zlepšuje parametry baterií.  Zlevnění baterií urychlí další růst elektromobility. Už v horizontu dvou let by návratnost investice do dražšího elektropohonu oproti spalovacímu motoru měla poklesnout na tři roky. V roce 2029 by pak cena elektropohonu mohla být téměř stejná jako cena spalovacího motoru.

Bateriový pohon v profi i hobby segmentu

Akumulátorový pohon se stále více prosazuje také mezi stroji v oblastí péče o dům a zahradu. Lidé i firmy si tento pohon vybírají stále častěji, a to z důvodů ekologie, ale také flexibility a tichého, úsporného provozu.

„Vedle toho tento pohon využívají i profesionální stroje určené pro údržbu či úklidu v parcích, veřejných prostranstvích, ale i exteriérech a interiérech firem, skladů, retail parků a průmyslové výroby. Bateriový pohon je v tomto segmentu stále rozšířenější. Naše stroje využívají baterie ve variantách 18V a 36V, které jsou v rámci jedné platformy kompatibilní s mnoha dalšími přístroji, takže stačí jedna baterie pro více činností. Baterie jsou extrémně odolné a pracují i při teplotách od -20° do 40°C,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Domy a továrny na baterii

​V posledních letech také zaznamenávají výrazný růst bateriová úložiště. Tento trend je úzce spojen s expanzí obnovitelných zdrojů energie, technologickým pokrokem a rostoucí poptávkou po energetické flexibilitě.

„Firmy i jednotlivci mohou bateriová úložiště využívat k optimalizaci spotřeby energie tím, že ukládají elektřinu v době, kdy je levnější, a využívají ji v době špičky, kdy jsou ceny vyšší. To pomáhá snižovat účty za elektřinu a umožňuje efektivněji řídit své energetické náklady. Umožňuje to také snížit závislost na tradičních energetických dodavatelích a využívat vlastní zelenou energii i v době, kdy slunce nesvítí nebo vítr nefouká,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Úložiště slouží také jako záložní zdroj pro případ výpadků v síti, což je klíčové pro firmy s nepřetržitým provozem, jako jsou datová centra, výrobní závody nebo nemocnice. Také pomáhají stabilizovat napětí v síti, což chrání citlivé technologie před výkyvy a poruchami napájení.

​Do roku 2030 se očekává výrazný růst využití bateriových úložišť energie, podle odhadů společnosti Aurora Energy Research by kapacita bateriových úložišť v Evropě měla do roku 2030 vzrůst na více než 50 gigawattů (GW), což představuje přibližně pětinásobný nárůst oproti současnému stavu.

Roboti a internet věcí

Důležitým segmentem, který si již dnes žádá mnoho baterií a v blízké budoucnosti bude potřebovat mnoho menších a účinnějších variant, je internet věcí. Internet věcí počítá s budoucností, kde jsou všechny fyzické objekty propojeny a vyměňují si data s jinými zařízeními a systémy přes internet.

„Spolehlivost takových zařízení zajistí baterie, buď v rámci každého zařízení, nebo na úrovni mikrosítě, případně v kombinací obou. A pak robotizace – roboti se jako nástroje, které odlehčí lidem od triviálních a nebezpečných úkonů nutně vyvinou a rozšíří do všech odvětví lidské činnosti. Budoucí roboti budou stále mobilnější a mobilita vyžaduje baterie,“ dodává Milan Černý ze společnosti Audiopro.

 

Mohlo by se Vám líbit

GE Aerospace investuje v tomto roce 78 milionů eur do evropské výroby

Investice podpoří kvalitu motorů a dodávky zákazníkům rozšířením kapacity, modernizací zařízení a rozšířením inovací v Evropě. Společnost GE Aerospace (NYSE:GE) dnes oznámila, že v roce […]

Společnost DigiKey uzavírá partnerství se společností SparkFun s cílem vybavit novou generaci inženýrů robotickou soupravou XRP

Společnost Digikey, přední světový komerční distributor nabízející největší výběr technických komponent a produktů automatizace skladem k okamžité expedici, dnes oznámila, že navázala spolupráci se společností […]

Precizní kontrola lesku a barevného odstínu na malých plochách od firmy BYK-Gardner GmbH

Malý. Menší. spectro2go XS Ruční spektrofotometr pro měření malých dílů spectro2go je dostupný ruční spektrofotometr pro měření barevného odstínu z malých ploch. BYK LED technologie […]