11. května 2018 09:17
Převodníky různých linek na optiku se zajímavými vlastnostmi
Jak bylo již v Automobil Industry několikrát uvedeno, společnost Papouch s.r.o. dodává řadu převodníků dat a protokolů mezi různými komunikačními standardy. Jedná se například o Ethernet, RS485, RS422, RS232, M-Bus, ModBus, HART, Wiegand a další.
RS232, RS485, RS422 po optickém vlákně s využitím funkce Multi Drop Ring
Zajímavým převodníkem linek RS232/RS485/RS422 na optické vlákno je typ FOSTCDR (obr. 1). Umí totiž mód Multi Drop Ring, což je skvělá vlastnost umožňující propojit zařízení se sériovou linkou na různých místech do jedné společné sítě. Převodník FOSTCDR umožní, aby se data odeslaná z kteréhokoli připojeného zařízení dostala ke všem ostatním. Systém se chová, jako by všechna zařízení byla na jedné společné lince (obr. 2). Propojení funguje i s běžným průmyslovým protokolem Modbus RTU. Dokonce je možné přes převodníky FOSTCDR spojovat zařízení s RS485, RS232 a RS422, což by běžně nešlo.
Napájení převodníku FOSTCDR může být v rozsahu 10 až 30 V. Používá se vícevidové (multimode) optické vlákno, které může být dlouhé až 4 km. Rychlost přenosu je až 460,8 kBd pro RS485/422 a 115,2 pro rozhraní RS232. K připojení vlákna jsou určeny konektory typu ST, převodník se montuje na lištu DIN.
CAN BUS po optickém vlákně
Převodník s označením CANFB slouží k prodloužení a galvanickému oddělení linky CAN po optickém vlákně. Tím je zaručena ochrana zařízení před přepětím do maximálního rozdílu potenciálů 2000 V a také odolnost před rušením. Převodník CANFB je nezávislý na použitém komunikačním protokolu, takže může pracovat s různými protokoly a délkou rámce. Maximální přenosová rychlost je 250 kBd. Pro připojení optického vlákna jsou určeny konektory ST, napájení je 10 až 30 V.
Ethernet po optickém vlákně v různých variantách
Přenos Ethernetu po optice má smysl v prostředí s rušením, nebo když je třeba síť prodloužit nad limit metalického provedení. Papouch dodává různé typy převodníků Ethernetu na optiku. Skupina převodníků EIS se vyznačuje skvělým poměrem cena/výkon. Jednotlivé typy se liší konektory ST nebo SC a určením pro jednovidové nebo vícevidové vlákno. Převodníky ze skupiny EIR jsou určeny do průmyslu k montáži na lištu DIN. Opět je možné vybrat typ s konektory ST nebo SC. Převodníky EIR mají mnoho užitečných vlastností, mezi ně patří i možnost napájení ze dvou různých zdrojů.
Pro velké vzdálenosti přenosu Ethernetu po optickém vlákně jsou určeny převodníky typu IE-MiniMc (obr. 3). Používá se jednovidové vlákno, nejvýkonnější varianta dovoluje délku vlákna až 80 km. Převodníky IE-MiniMC umožňují rychlost i 1Gb/s, různá napájení a mají další sympatické vlastnosti. Všechny uvedené převodníky je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s.r.o. jsou připraveni poradit s jejich aplikací.
Mohlo by se Vám líbit
Komentář: Prodal jsem stroj do Národního divadla, aneb Kde všude jsou vaši zákazníci v průmyslu?
- Strojírenství
-
25. listopadu 2024
Reálná praxe v obchodu ve strojírenství mě naučila nevytvářet si žádné domněnky ohledně trhu. Inzerce Ve své dlouholeté praxi v B2B marketingu v průmyslu jsem mnohokrát slyšel […]
Wikov kupuje Litostroj – předního světového výrobce turbín pro vodní elektrárny
- Strojírenství
-
24. listopadu 2024
Strojírenská skupina Wikov Industry a.s. („Wikov“) expanduje do oblasti výroby klíčových komponent pro vodní elektrárny. Se společností DK Holding Investments s.r.o. (dále „DKHI“) se dohodla […]
Pozvánka na konferenci: „Využití AI a digitalizace ve výrobní sféře“
- Digitalizace
-
23. listopadu 2024
Datum: 4. prosince 2024 Místo: Quality Hotel Brno Exhibition Centre (dříve Holiday Inn, vedle brněnského výstaviště) Hlavními tématy konference budou: Využití a zavádění AI ve […]