Digitalizace

22. října 2024 08:50

Skupina CSG posiluje v oblasti technologických startupů. Získala smARtoo

Průmyslově-technologická skupina CSG rozšiřuje své schopnosti v oblasti rozšířené reality. Divize CSG Aerospace kupuje startupové řešení smARtoo (www.smartoo.tech) pro podporu pracovníků v terénu. Cena transakce je neveřejná. Součástí divize je již více než rok společnost Pocket Virtuality, jejíž řešení v oblasti rozšířené reality smARtoo velmi vhodně doplňuje. Spojením know-how a produktů obou společností vzniká nejvýznamnější hráč na českém trhu v této oblasti. Produkt, který spojuje rozšířenou realitu s prvky strojového učení, bude mít široké uplatnění a zástupci Pocket Virtuality se s ním netají globálními ambicemi.

Inzerce

Již několik měsíců probíhají intenzivní práce vývojářských týmů produktu s názvem Fata Morgana vyvíjeného v Pocket Virtuality a produktu smARtoo na unikátním řešení s názvem Lumnio, které bude spojovat výhody obou produktů do jednoho. Umožní například provádět vzdálený servis, kdy bude moci práci vykonávat méně kvalifikovaný pracovník, kterého bude díky rozšířené realitě na dálku vést zkušený kolega, aniž by se musel složitě přesouvat do místa opravy. Digitalizací servisních manuálů i postupů oprav prováděných zkušenými odborníky také vznikne způsob, jak efektivně předávat know-how v průmyslovém prostředí, kde je kvalifikovaných odborníků trvalý nedostatek.

„Software smARtoo jsme začali vyvíjet ve společnosti Immersive Technologies. Když vznikla první verze smARtoo a viděli jsme celosvětový potenciál produktu, vyčlenili jsme ho do samostatného subjektu a začali hledat investory. Původně jsme se soustředili na venture kapitál, nakonec jsme se ale přiklonili k hledání strategického investora, jímž se stala divize Aerospace skupiny CSG. Spojením s Pocket Virtuality se nám navíc povedlo dát dohromady skvělý tým vývojářů, který se velmi zajímavě doplňuje, a propojit naše produkty,“ popisuje Robert Paskovský ze společnosti smARtoo genezi jednání s CSG.


Robert Paskovský

„Transakcí došlo ke konsolidaci dvou podobně zaměřených řešení a díky tomu jsme se podle mého názoru stali nejvýznamnějším hráčem na českém trhu v této oblasti. Díky využití pokročilých technologií jako rozšířená realita a umělá inteligence a zároveň jednoduchému a intuitivnímu ovládání můžeme konkurovat zahraničním hráčům. Proto bude dalším naším krokem zahraniční expanze,“ říká Bohuslav Paule, generální ředitel Pocket Virtuality, a doplňuje: „Celá transakce je postavená na investici do nového produktu, spojení a zároveň posílení vývojových týmů, marketingu a podpoře prodeje do zahraničí.“

Základem připravovaného řešení je doslova uvolnit ruce servisnímu pracovníkovi. Prostřednictvím chytrých brýlí nebo i obyčejného mobilního telefonu uvidí pracovník konkrétní návod, jak provést servisní úkon, aniž by musel listovat manuálem. Případně jej může zkušenější kolega vést při práci na dálku. Produkt využívá pokročilé technologie jako rozšířenou realitu nebo umělou inteligenci ke zjednodušení a zefektivnění práce servisních techniků. Například je tak možné na základě analýzy obrazu navrhovat odpovídající pracovní postupy, případně i detekovat závadu nebo správnost provedení určitého úkonu. Vzhledem ke globálním ambicím pracují vývojáři na jazykovém překladači, který umožní vzájemnou hlasovou komunikaci pracovníků mluvících různými jazyky.

„Produkt budeme nabízet formou SaaS, tedy software jako služba. Výhodou této formy prodeje je snížení počátečních investic do pořízení produktu. Ze zkušenosti dále víme, že velkou překážkou využití nástrojů rozšířené reality obvykle bývá nutnost pořízení drahých specializovaných brýlí. Náš nový produkt je tak kompatibilní s hardwarem různých poskytovatelů a funguje i na běžných mobilních telefonech nebo tabletech,“ vyzdvihuje Bohuslav Paule výhody řešení Lumnio.


Bohuslav Paule

Produkt bude nejprve uveden na českém a slovenském trhu. Jeho tvůrci jej ale brzy začnou nabízet i v zahraničí. „Při globální expanzi se chceme opřít o síť lokálních partnerů. Náš produkt bude zároveň k dispozici na velkých obchodech s aplikacemi jako Google Play, Apple Store a Microsoft Store. Nyní jsme ve fázi, kdy máme produkt téměř hotový pro umístění na trh. Podle našeho průzkumu má značný potenciál a plánujeme proto, že v roce 2028 bychom s naším řešením mohli generovat obrat ve výši 250 milionů korun ročně,“ dodává Bohuslav Paule.

 


O Pocket Virtuality

Technologická společnost Pocket Virtuality byla založena v roce 2017. Od roku 2023 je součástí průmyslově-technologické skupiny CSG podnikatele Michala Strnada, konkrétně její divize CSG Aerospace. Pocket Virtuality vyvíjí profesionální softwarové nástroje pro využití v průmyslu s prvky rozšířené reality. Její produkt Fata Morgana, který umožňuje vzdálenou technickou spolurpáci v 3Dskenu prostředí, využívají například Škoda Auto nebo Škoda JS. V současné době společnost finalizuje nový produkt Lumnio, který vznikl spojením know-how a softwarových produktů Pocket Virtuality a smARtoo.

O CSG Aerospace

CSG Aerospace je divize globální průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group, která zastřešuje několik společností působících v oborech letectví a softwarového inženýrství. Společnosti se svými produkty a službami navzájem doplňují a nabízejí zákazníkům komplexní a profesionální řešení v mnoha oblastech civilního i bezpečnostního sektoru. Divize je tvořena společnostmi Eldis Pardubice, Retia, CS Soft, Atrak, Job Air Technic, UpVision a Pocket Virtuality.

Mohlo by se Vám líbit

Studenti kutnohorské průmyslovky mají novou učebnu Toyota

V kutnohorské VOŠ, SPŠ a JŠ dnes oficiálně otevřeli novou odbornou učebnu. Kolínská automobilka Toyota na ni přispěla částkou 320 000 Kč. Symbolickou pásku přestřihl ředitel […]

HIWIN na brněnském strojírenském veletrhu potvrdil pozici spolehlivého a solidního dodavatele řešení pro průmyslovou automatizaci a robotizaci

Význam společnosti HIWIN na trhu polohovacích systémů a lineární techniky roste Společnost HIWIN ve své expozici na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2024 v Brně představila ucelenou […]

Slévárny automatizovaly propichování forem

Slévárny Třinec zmodernizovaly pracoviště automatického formování linky na Slévárně šedé litiny II. Konkrétně se jedná o automatické propichování forem. Investice přesáhla hodnotu 7 milionů korun. […]