Digitalizace

16. ledna 2019 08:00

Umělá inteligence optimalizuje výrobu

Využití umělé inteligence, strojového učení nebo virtuální reality/rozšířené reality (AR/VR) v elektronickém obchodě, v počítačových hrách nebo ve zdravotnictví je v komerční sféře již samozřejmostí. Stále více se však prosazuje také v průmyslu.  Veletrh HANNOVER MESSE 2019 ukáže v rámci hlavního tématu „Industrial Intelligence“, jak se v průmyslu umělá inteligence využívá.

Hannover. Je jedna výzva, která je ještě větší než digitální transformace svého vlastního podnikání a tou je její neuskutečnění.“ Autorem této jednoznačné formulace je Cağlayan Arkan, General Manager ve společnosti Microsoft pro oblast Manufacturing & Resources Industry. Veletrh HANNOVER MESSE je už mnoho let motorem vývoje Průmyslu 4.0. Letos v dubnu bude stát v popředí pozornosti využití umělé inteligence, strojového učení a VR/AR. „Propojení strojů ve výrobě a vývoj chytrých komponent přináší  velká množství dat, která představují základ využití inovativních technologií, jako jsou Machine Learning, Digital Twin nebo VR/AR,“ říká Arno Reich, Global Director Digital Factory v týmu veletržní správy HANNOVER MESSE. Do Hannoveru přijede v dubnu mnoho vystavovatelů, kteří předvedou svá řešení na bázi umělé inteligence. Microsoft bude jedním z nich. „Průmyslovým podnikům pomáháme získat pomocí digitálních technologií ze svých dat ještě více důležitých poznatků, které mohou uplatnit ve svých obchodních rozhodnutích a znásobit tak své podnikatelské úspěchy,“ říká C. Arkan. „Microsoft jim umožňuje budovat s technologiemi jako je umělá inteligence, smíšená realita a digitální dvojčata, 3D tisk nebo Blockchain digitálně propojené továrny, rozšiřovat stávající produkty o digitální služby (Product-as-a-Service) a vytvářet kompletně nové  obchodní modely a důsledně digitalizovat své řetězce tvorby hodnot.

Technologie na bázi umělé inteligence, zvláště  Machine-Learning a Deep-Learning, nacházejí velmi rychle cestu do továren a výrobního průmyslu. Tak lze v průmyslové výrobě přistupovat k úkolům, které byly dosud neřešitelné nebo řešitelné jen velmi náročně. Příkladem je rozpoznání vzorů a korelací na bázi nestrukturovaných dat jako jsou obrázky, videa nebo zvuky v kombinaci se strukturovanými daty z výroby. Výhodou je, že takové propojení snižuje náročnost identifikace závad nebo problémů. Učící se systémy se tak stávají základem plynulého zlepšování výroby. Zatím je však třeba ještě překonat několik překážek. Velkou úlohu bude například hrát bezproblémová souhra informačních technologií a umělé inteligence. Souhra mezi stávajícími „starými“ IT systémy s dlouhodobou potřebou investic na jedné straně a technickými a organizačními požadavky nových technologií na druhé straně je však často problematická. „Tak zvané ´Two Speed IT‘ jsou často velkou překážkou pro zavedení systémů umělé inteligence, ale také jiných technologických inovací jako jsou IoT nebo Blockchain,“ říká Ralf Bucksch, Technical Executive Watson IoT Europe ve společnosti IBM. „IBM proto na veletrhu Hannover Messe 2019 ukáže nejen potenciály nových technologických možností, ale také, jaké kroky je třeba podniknout jako první.

Tento názor potvrzuje také Rainer Glatz, jednatel Svazu německých výrobců strojů a zařízení VDMA se zaměřením na digitální automatizaci, software a digitalizaci: „Ve využívání umělé inteligence v průmyslu jsme zatím na samém začátku. Vedle prediktivní údržby je řada dalších oblastí jejího využívání při optimalizaci výroby, u vysoce parametrizovaných systémů, inteligentního zpracování obrazu nebo hodnocení dodavatelů na bázi historie.“ Průmysl se tak v důsledku digitální transformace ubírá dál cestou radikální proměny. „IT a software už nebudou využívány k podpoře interních podnikových procesů, nýbrž jako základ vývoje vlastních inteligentních produktů a služeb pro budoucí obchodní úspěchy, “ říká R. Glatz.

Strojní učení založené na cloudu a VR/AR se už uplatňuje v mnoha oblastech. Vzhledem k velkému množství přenášených dat je třeba, aby strojní učení a   VR/AR byly v budoucnu také k dispozici u mnoha výrobních operacích a v sítích, tedy jako pevná součást Edge-Computings ve výrobních halách v blízkosti strojů,“ říká Dr. Cesim Demir, CTO, Automotive and Manufacturing Solutions Huawei West  European OpenLab. „Požadavky na Edge-Computing rostou, přitom mají být příslušná zařízení stále levnější. Výzva spočívá v tom, najít rovnováhu mezi nízkými náklady na vybavení a zajištění vysokého výkonu zařízení Edge. Do digitální transformace a Průmyslu 4.0 bude investovat mnoho firem, pokud jim tato investice přinese také příslušné dlouhodobé výhody před konkurencí. Optimalizujeme poměr mezi náklady a užitkem, abychom mohli našim zákazníkům nabídnout vhodná řešení.

Na veletrhu HANNOVER MESSE budou aplikace pro Průmysl 4.0 a řešení z oblastí Cloud a Industrial Security, AI a Machine Learning, Digital Twin, VR/AR a Big Data Management prezentovány v halách č. 5, 6, 7 a 8 v rámci výstavní oblasti Digital Factory.

www.hannovermesse.de

 

Mohlo by se Vám líbit

Wikov kupuje Litostroj – předního světového výrobce turbín pro vodní elektrárny

Strojírenská skupina Wikov Industry a.s. („Wikov“) expanduje do oblasti výroby klíčových komponent pro vodní elektrárny. Se společností DK Holding Investments s.r.o. (dále „DKHI“) se dohodla […]

Pozvánka na konferenci: „Využití AI a digitalizace ve výrobní sféře“

Datum: 4. prosince 2024 Místo: Quality Hotel Brno Exhibition Centre (dříve Holiday Inn, vedle brněnského výstaviště) Hlavními tématy konference budou: Využití a zavádění AI ve […]

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]