26. září 2016 15:38
Pražský kosmický inkubátor otevírá brány českým firmám
ESA BIC Prague – první inkubátor zaměřený na kosmické technologie ve střední a východní Evropě. Praha se stává součástí sítě 16 evropských podnikatelských inkubátorů ESA BIC v 13 zemích Evropy. ESA BIC Prague poskytne cca 1,25 milionu eur pro 25 českých start-upů po dobu 5 let. Žádosti o účast v ESA BIC Prague mohou podávat do 3. října 2016
- Účastníci získají konzultační a poradenské služby a podporu do výše 50 tisíc EUR.
- Zájemci musí předložit průvodní dopis, business plán a inkubační plán, to vše v angličtině.
- CzechInvest poradí, jak žádost napsat.
V pondělí 15. srpna 2016 otevřel CzechInvest první výzvu pro podávání žádostí o účast v kosmickém inkubátoru ESA BIC Prague. Přijímat je bude až do 3. října 2016. Svůj zájem o účast v pražském inkubátoru Evropské kosmické agentury doloží zájemci průvodním dopisem, business plánem a inkubačním plánem. Vybraní účastníci pak budou moci v Prague Startup Centre v pražském Paláci Adria hledat využití kosmických technologií pro běžný život.
„Jsme zvědaví na nápady, se kterými české start-upy určitě přijdou,“ uvádí manažer projektu ESA BIC Prague Marek Aldorf. „Od nás se jim dostane odborného vedení a poradenství, získají přístup do mezinárodní sítě partnerů a budou moci čerpat i finanční podporu, a to do výše až 50 tisíc EUR,“ dodává. Praha se stala součástí sítě podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury (ESA) letos v květnu. První kosmický inkubátor ve střední a východní Evropě ESA BIC Prague spolu s ESA financuje i hlavní město Praha. Každá ze stran přispěla částkou 22,3 milionu korun. CzechInvest je operátorem programu a spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR poskytne inkubovaným firmám balíček konzultačních a poradenských služeb v technologické i podnikatelské oblasti, marketingovou podporu či pomoc s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů.
Během pěti let bude moci ESA BIC Prague absolvovat až 25 firem. Současná výzva je kontinuální a v následujícím roce bude mít až 4 uzávěrky. Inkubátor podpoří také Komerční banka, která účastníkům poskytne zvýhodněné úvěrové financování. Získat od ní mohou zvýhodněný úvěr až 100 tisíc EUR, přibližně 2,7 milionu korun, se splatností až deset let. Se sestavením žádosti CzechInvest zájemcům o účast v ESA BIC Prague ochotně poradí. Ve středu 17. srpna 2016 od 17.30 pro ně v sídle agentury ve Štěpánské ulici v Praze pořádala workshop. Přihlásit se na něj a další informace a podrobnosti čerpat mohli na stránkách www.esa-bic.cz i na facebook.com/ESABICPrague.
„Vítám Prahu do naší vesmírné rodiny a těším se, jaká zajímavá využití kosmických technologií Česká republika přinese. Věřím, že pražské firmy a celá Česká republika prostřednictvím ESA BIC přijdou s inovativními produkty, z kterých budeme mít prospěch všichni,“ říká generální ředitel Evropské kosmické agentury Johann-Dietrich Woerner. Program ESA BIC Prague si klade za cíl podpořit využití kosmických technologií v běžném životě, a zajistit tak podporu výzkumu, vývoje a inovací a zpeněžení jejich výsledků. Po dobu 5 let zde až 25 českých start-upů bude moci hledat možnosti využití kosmických technologií pro běžný život. CzechInvest jako operátor programu zprostředkuje za podpory ministerstva průmyslu a obchodu vybraným žadatelům inkubační balíček, který bude obsahovat konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti. K dispozici bude start-upům také marketingová podpora či pomoc s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů.
Podnět ke vzniku pražského kosmického inkubátoru vzešel od ministerstva dopravy, které je v České republice za kosmické aktivity zodpovědné. Jednání pak převzala agentura CzechInvest. „O vzniku pražského inkubátoru jsme s Evropskou kosmickou agenturou a dalšími partnery jednali už od loňského roku. Osobně mám velkou radost, že dnes nastal okamžik, kdy ESA BIC Prague otevíráme,“ uvádí generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera. „Díky poskytnutým prostředkům se novým hi -tech podnikatelům otevřou úplně nové obzory a příležitosti. Praha tak bude branou k využití kosmických technologií,“ dodává.
ESA BIC Prague bude sídlit v Prague Startup Centre otevřeném v Paláci Adria letos v březnu. Spolufinancován bude hlavním městem Prahou, které na program poskytlo prostředky ve výši 22,3 milionu korun. Stejnou částku poskytne také Evropská kosmická agentura.
„Podporu začínajících firem považujeme za velmi důležitou, obzvláště když se jedná o využití komplikovaných kosmických technologií. ESA BIC Prague je unikátní příležitostí pro pražské subjekty, neboť jim pomůže získat finanční prostředky i odborné poradenství a rozjet podnikání založené právě na těchto technologiích,“ říká Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.
„Na prestižním projektu jsme s agenturou CzechInvest od začátku spolupracovali. Pražský inkubátor je velkým vítězstvím pro všechny, kteří si uvědomují důležitost pokroku kosmických technologií a jejich následnému využití v hi -tech a dalších průmyslových oborech,“ doplňuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
„Jde o první podobný inkubátor ve střední a východní Evropě. Cením si proto toho, že jsme projekt dotáhli do konce a vytvořili program, který podporuje podnikatelské nápady a hledá využití kosmických technologií v běžném životě,“ uvádí ministr dopravy Dan Ťok. „Letecký a kosmický průmysl přináší nové technologie a procesy, které inovují i další průmyslové oblasti. Praktické aplikace tak mohou posouvat dopředu celou ekonomiku,“ dodává.
Od roku 2012 je Praha sídlem Evropské agentury pro globální navigační satelitní systém (GSA). Otevření kosmického inkubátoru potvrzuje Prahu v pozici centra evropského kosmického dění.
Mohlo by se Vám líbit
Volkswagen snižuje roční kapacitu výroby o 734.000 aut. To je hodně!
- Automotive
-
26. prosince 2024
Když si přečteme titulky k nedávné dohodě vedení VW s odboráři: „Žádné továrny se nezavřou“, „propouštět se nebude“, „zaměstnanci vymění růst platů v příštích letech za jistotu pracovního […]
Čeští vývojáři Panasonic vyvinuli linku na velkokapacitní tepelná čerpadla. Z Plzně bude zásobovat celou Evropu
- Strojírenství
-
25. prosince 2024
Společnost Panasonic v Plzni vyvinula a spustila linku primárně zaměřenou na produkci velkokapacitních tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Investicí ve výši 66 milionů korun se japonská značka […]
Společnost Pocket Virtuality představila Lumnio – software využívající rozšířenou realitu pro servis a údržbu
- Digitalizace
-
23. prosince 2024
V rámci konference Smart Industry, jež se 14. listopadu konala v Kopřivnici, byl na český trh uveden nový produkt využívající rozšířenou realitu – Lumnio. Novinku […]