Průmysl
Průmysl (přejatým slovem někdy industrie) je významným výrobním odvětvím světového hospodářství. Průmyslové výrobky využívá člověk k práci, v domácnosti i ve volném čase. Průmysl velmi rychle zavádí do výroby vědecké objevy a technické vynálezy. Nové výrobky tak stále více ulehčují lidem život.
Společenská změna související s prosazováním průmyslu v národním hospodářství se nazývá industrializace.
Dělení průmyslu
Základní dělení
- těžební průmysl – těžba surovin a paliv
- zpracovatelský průmysl[w1] je průmyslové odvětví, které významně ovlivňuje úroveň celého hospodářství, protože se podílí nejvyšší měrou na výrobě kapitálových statků. Zpracovatelský průmysl zpracovává suroviny ze zemědělství a těžebního průmyslu, vyrábí prostředky k uspokojování lidských potřeb, ale i k další výrobní činnosti. Do tohoto odvětví řadíme průmysl hutnický, strojírenský, chemický, dřevařský, textilní a tak dále. Výroba se uskutečňuje v průmyslových závodech. Výrobky se většinou vyrábějí po částech. Například součástky a díly automobilů se vyrábějí v mnoha průmyslových podnicích umístěných často i v různých zemích.
Jiné dělení
- těžký průmysl – vyrábí převážně výrobní prostředky
- strojírenství a obrábění kovů
- elektrotechnický průmysl – výroba elektrických zařízení, přístrojů, kabelů
- hutnictví železa a neželezných kovů
- těžební průmysl – těžba paliv a rud
- elektroenergetika – výroba elektrické energie a technologického tepla
- chemický průmysl a petrochemie – rafinerie ropy, výroba plastů
- farmaceutický průmysl – výroba léčiv a zdravotnického materiálu
- průmysl stavebních hmot
- lehký průmysl – vyrábí převážně spotřební předměty – také někdy nazývaný spotřební průmysl
- potravinářský průmysl
- oděvní průmysl
- obuvnický průmysl
- kožedělný průmysl
- nábytkářský průmysl
- papírenský a polygrafický průmysl
- sklářský a porcelánový průmysl
- … apod.
Průmysl je velmi rozsáhlým odvětvím národního hospodářství. Mimo strojírenství a zpracovatelského průmyslu zahrnuje rovněž těžbu nerostných surovin nebo výrobu a rozvod elektřiny, plynu a vody. Průmyslovými podniky rozumíme ty podniky, ve kterých se největší podíl přidané hodnoty vytváří při výrobě průmyslových výrobků a při poskytování průmyslových služeb.
V Česku je průmysl (sekundární sektor) jedním z nejvýznamnějších odvětví národního hospodářství a vytváří velkou část národního důchodu. V ostatních evropských zemích je to méně, neboť tam hrají již větší podíl služby (terciární sektor). Naopak v rozvojových zemích je primární prvovýroba (primární sektor), tj. zemědělství, lesnictví a těžba.
Průmysl v Česku[w2]
Průmysl je významné odvětví českého hospodářství. Zaměstnává 38 % všech ekonomicky aktivních obyvatel. Mezi hlavní odvětví průmyslu v Česku patří průmysl chemický, strojírenský, potravinářský a hutnický. Další významná odvětví jsou průmysl energetický, stavební a spotřební. Méně významná odvětví jsou zbrojní průmysl a sklářství (které ovšem má v ČR dlouhou tradici). Průmysl tvoří 38% českého hospodářství.
Důležitým historickým zlomem v průmyslu v českých zemích se stala průmyslová revoluce v polovině 19. století. Vynález parního stroje umožnil rozmach hutnictví, strojírenství a dopravy (železnice). Po rozpadu Rakouska-Uherska došlo k osamostatnění Československa. Zde se nacházelo více než 70 % průmyslu z bývalého Rakouska-Uherska. Po druhé světové válce a následném nástupu komunismu došlo k rozsáhlému znárodňování hospodářství. Došlo k orientaci především na těžký průmysl a na vojenskou výrobu.
V současnosti je český průmysl závislý na exportu, zejména do Německa. Velmi důležitý je automobilový průmysl.
Průmysl tvoří 37,8 % českého hospodářství. Služby tvoří 59,7 % a zemědělství 2,5 %.
Průmyslové zboží se významně podílí na exportu i importu. Z průmyslového zboží měly největší podíl na exportu v lednu 2010 stroje a dopravní prostředky (54,3 %), následované různými tržními výrobky (17,4 %) a průmyslovým spotřebním zbožím (11,1 %). Na importu měly největší podíl také stroje a dopravní prostředky (42,4 %), následované různými tržními výrobky (18,1 %), chemikáliemi (10,7 %) a průmyslovým spotřebním zbožím (10,6 %). Největší podíl na dovozu i vývozu má Německo a to 25 % na dovozu a 32,9 % na vývozu.
Instituce
Ministerstvo průmyslu a obchodu je ústředním orgánem státní správy pro průmyslovou politiku, energetickou politiku, podporu podnikání a investování v oblasti zpracovatelského průmyslu i průmyslového výzkumu a vývoje, vnitřní obchod a ochranu zájmů spotřebitelů atd. Úřad průmyslového vlastnictví se zabývá ochranou průmyslového vlastnictví (patenty, ochranné známky, průmyslové vzory). Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kontroluje oblast hospodářské soutěže a veřejných zakázek.
Státní organizace CzechInvest se zabývá podporou malých a středních středních podniků za účelem zvýšení konkurenceschopnosti. Za stejným účelem byl zřízen Evropský fond regionálního rozvoje. CzechTrade se zabývá podporou exportu.
Související články
Zdroj:
Wikipedie - Heslo: "Průmysl" https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFmysl Stránka byla naposledy editována 20. 3. 2019 v 14:19. Kopie na oneindustry dne: 16. 5. 2019 Námi provedené změny jsou v textu označeny tmavě modře (v tomto textu přidáno heslo "Zpracovatelský průmysl","Průmysl v Česku") [w1] Wikipedie - Heslo: "Zpracovatelský průmysl" https://cs.wikipedia.org/wiki/Zpracovatelsk%C3%BD_pr%C5%AFmysl Stránka byla naposledy editována 15. 3. 2017 v 12:05. Kopie na oneindustry dne: 12. 4. 2019 Námi provedené změny jsou v textu označeny tmavě modře (v tomto textu konkrétně nic není) [w2] Wikipedie - Heslo: "Průmysl v Česku" https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFmysl_v_%C4%8Cesku Stránka byla naposledy editována 10. 3. 2019 v 19:40. Kopie na oneindustry dne: 12. 4. 2019 Námi provedené změny jsou v textu označeny tmavě modře (v tomto textu konkrétně nic není)