Obrábění

02. dubna 2019 13:15

TAJMAC – ZPS: Na vlně Průmyslu 4.0

Průmysl 4.0, nazývaný též čtvrtá průmyslová revoluce, je označení pro současný trend digitalizace a s ní související automatizace výroby.

Digitalizace a dostupnost informací mají v průmyslu stále větší význam a počet zařízení připojených k internetu neustále vzrůstá. Propojení s počítačovou sítí roste nejrychlejším tempem právě ve výrobě. Odhaduje se, že počet nových strojů a přístrojů připojených k internetu celosvětově narůstá rychlostí 160 připojení/s a technologie Průmyslu 4.0. představují téměř 1/3 celkových investic.

Inzerce

Navázání spojení, shromažďování a analýza dat umožňují nový způsob spolupráce mezi lidmi, mezi lidmi a stroji i mezi stroji samotnými. Stroje provádějí vlastní monitorování a analýzu a rovněž optimalizují provozní podmínky a výrobu. To se projevuje vyšší účinností a produktivitou.

I ve skupině TAJMAC se snažíme zachytit současné trendy technického pokroku a využít nabízené příležitosti. Technici TAJMAC‑ZPS intenzivně vyvíjejí univerzální opci ke strojům s označením Industry 4.0. Tato opce umožňuje snadnou integraci strojů do tzv. chytrých továren. Přes univerzální průmyslové rozhraní OPC UA lze do stroje nahrávat potřebná data pro výrobu nebo ze stroje získávat informace o průběhu výroby nebo jeho provozním zatížení. Získaná data mohou být následně použita pro komunikaci s ERP nebo MES systémy.

Vertikální obráběcí centrum MCFV 1060i s AVP

Monitoring provozního stavu a zatížení stroje

Na Zákaznických dnech 2019 bude možnost tuto opci zhlédnout a vyzkoušet. Opce Industry 4.0 bude instalována na exponátu MCFV 1060i s automatickým výměníkem palet. Zájemci se mohou seznámit se 3 aplikacemi. První z nich nabídne sledování provozního stavu stroje pomocí webového klienta, dostupná všem na mobilních telefonech nebo tabletech. Druhá funkcionalita předvede dialog obsluhy se strojem, který je důležitý především pro identifikaci provozních stavů stroje a jeho ztrátových časů. Tato funkcionalita byla vyvinuta pro nasazení ve vlastní výrobě. Třetí aplikací pak bude ukázka sběru dat potřebných pro condition monitoring stroje a následnou prediktivní údržbu.

To vše bude součástí robotické buňky, která vznikla ve spolupráci s firmou ABB. Hlavním komponentem buňky je vertikální frézovací centrum MCVF 1060i s automatickou výměnou palet. Palety jsou plně energizované jak ve výměníku, tak i v pracovním prostoru stroje. Ke stroji je integrovaná robotická buňka ABB Flexloader FP800 s optickým rozpoznáváním tvaru součástí a funkcionalitou Bind Picking. Robot bude obsluhovat rozdílné upínače obrobků na dvou paletách. Robotická buňka je vyvíjena a doporučována pro zákazníky se sériovou a velkosériovou výrobou.

Robotická buňka

Myšlenky hnutí Průmyslu 4.0 jsou centrem zájmu dalšího vývoje. Kromě nepřetržitého zdokonalování opce Industry 4.0 tým odborníků pracuje na realizaci inteligentní výrobní buňky pro kusovou a malosériovou výrobu. Pilotní nasazení této buňky je plánováno ve vlastní výrobě.

Koncept Průmyslu 4.0 je dlouhodobým procesem a rychlost prosazení závisí na vývoji v oblasti digitálních technologií. O tom, že se jedná o správný směr, svědčí fakt, že v současnosti bylo prodáno již 18 vícevřetenových soustružnických automatů MORI‑SAY s opcí Industry 4.0 zákazníkům do Itálie a USA.

Ing. Martin Machálka,
technický ředitel
TAJMAC-ZPS, a. s.

www.tajmac-zps.cz

Mohlo by se Vám líbit

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]

STV Group vyhrála armádní tendr na čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana

Společnost STV Group má díky vítězství ve veřejné soutěži novou čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana pro českou armádu. Podle rámcové dohody s ministerstvem obrany na […]

byko-spectra pro

Profesionální světelný box / osvětlovací panel s přesnou simulací denního světla pro vizuální kontrolu barevného odstínu a vzhledu výrobků. Klíčové vlastnosti: • Nejpřesnější možná simulace […]