28. září 2024 08:48
Budoucností baterií mohou být šroubovité polymery. Zvyšují výkon a pak se rozloží
Výzkumníci se v posledních letech intenzivně zabývají problematikou využití pevných elektrolytů jako možných komponentů pro systémy ukládání energie, zejména pro polovodičové baterie. Vědci z University of Illinois Urbana-Champaign pak nedávno vytvořili peptidové polymerní elektrolyty se spirálovou strukturou, které zlepšují výkon polovodičových baterií. Jsou navíc ekologicky šetrné, protože je lze po skončení jejich životnosti rozložit a recyklovat.
Tyto materiály představují bezpečnější alternativu k tradičním kapalným elektrolytům, které umožňují pohyb iontů v článku a jsou běžně používány v dnešních bateriích. Nicméně, pro dosažení vyšší výkonnosti současných pevných polymerních elektrolytů a jejich využití v materiálech nové generace jsou zapotřebí nové přístupy.
Vědci zkoumali vliv šroubovicové sekundární struktury na vodivost peptidových polymerních elektrolytů v pevné fázi. Zjistili, že šroubovicová struktura má výrazně vyšší vodivost než dosud používané struktury. Také objevili, že delší šroubovice zvyšují vodivost a že šroubovicová struktura zlepšuje celkovou stabilitu materiálu vůči teplotním a napěťovým změnám.
„Tyto inovace bedlivě sledujeme, protože bateriové produkty ve svém portfoliu máme více než 30 let a disponujeme také širokou nabídkou AKU techniky určenou pro profesionální i domácí využití, kterou neustále rozšiřujeme,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Protože materiál je vyroben z peptidů, může se rozložit zpět na jednotlivé monomerní jednotky pomocí enzymů nebo kyseliny, když baterie doslouží. Recyklace by tedy probíhala zcela ekologicky, což je velmi důležitý ohled nového přístupu. „Inovace v bateriovém průmyslu, které mají navíc ekologický potenciál jsou širokou veřejností nejen v automobilovém průmyslu, ale napříč segmenty, velmi očekávány,“ říká Milan Beutl, ředitel Anytime carsharing.
A bateriový pohon se začíná pomalu prosazovat i v zemědělství. Sem vstupuje elektrifikace pomalu, důvodem jsou limity baterií pro velká a energeticky náročná vozidla jakož i nedostatečná infrastruktura pro dobíjení. „I zde se však elektrifikace začíná prosazovat také. Společnost Weidemann loni uvedla na trh plně elektrický kolový nakladač a v minulých týdnech pak představila vlajkový produkt v této oblasti společnost Fendt,“ říká Josef Sečkař ze společnosti Agromex. A také v tomto segmentu vyhlíží nové inovace, které zde mohou využití tohoto pohonu urychlit.
Mohlo by se Vám líbit
Společnost DigiKey uzavírá partnerství se společností SparkFun s cílem vybavit novou generaci inženýrů robotickou soupravou XRP
- Automatizace + Robotizace
-
02. dubna 2025
Společnost Digikey, přední světový komerční distributor nabízející největší výběr technických komponent a produktů automatizace skladem k okamžité expedici, dnes oznámila, že navázala spolupráci se společností […]
Precizní kontrola lesku a barevného odstínu na malých plochách od firmy BYK-Gardner GmbH
- Plasty
-
01. dubna 2025
Malý. Menší. spectro2go XS Ruční spektrofotometr pro měření malých dílů spectro2go je dostupný ruční spektrofotometr pro měření barevného odstínu z malých ploch. BYK LED technologie […]
Na český a slovenský trh přichází tři nová pětiosá obráběcí centra řady KF-5A od Hyundai Wia
- Obrábění
-
31. března 2025
Jihokorejský výrobce představil novou řadu pětiosých obráběcích center, která umožní rychlé, variabilní, a především zcela přesné obrábění se zaručenou tuhostí a vysokou produktivitou. Produktová série […]