Plasty

19. června 2019 08:23

FANUC předvádí svou sílu v Evropě: FANUC klade důraz na skvělé služby a velké investice

FANUC předběhl svoji dobu, když v roce 1985 začal vyrábět speciální vstřikovací lisy. Zatímco evropští výrobci vyvíjeli hydraulické stroje, japonská společnost se zaměřila na plně elektricky poháněné stroje Autoshot, z nichž byly později vyvinuty dnešní modely ROBOSHOT. Současní evropští výrobci také nabízejí cenově výhodné plně elektrické modely, trvalo však určitou dobu, než se chytily na trhu.

Na trhu převládá názor, že přednostní výroba plně elektrických vstřikovacích lisů v Japonsku je důsledkem zákazu skladování hydraulického oleje v interiéru v tomto průmyslovém odvětví v Japonsku na základě předpisů protipožární ochrany v 50. letech 20. století. Pokud se jedná o tuto záležitost, FANUC Europe Corporation President & CEO Shinichi Tanzawa upřednostňoval zdůraznění výhod plně elektrických vstřikovacích lisů oproti těmto strojům s hydraulickým a hybridním pohonem, z hlediska vyšší efektivity ve spotřebě energie, vyšší přesnosti a mnohem nižší potřeby údržby. Jedním z příkladů tohoto nasazení je nový ROBOSHOT se silou sevření 450 tun, prezentovaný na odborném veletrhu Fakuma.
Tanzawa k tomu uvedl: „Přestože všichni v Evropě hovoří o životním prostředí a spotřebě energie, tento trend se doposud plně neprosadil na evropském trhu vstřikovacích lisů tak, jako v Japonsku. Jsem si však jistý, že až se tak stane, budeme moci růst mnohem více.“ V současné době, kdy FANUC působí nezávisle v Evropě, je pro něj praktický limit 450 tun nebo se této hodnotě blíží, protože elektrické motory vyžadující mnohem vyšší tonáž, se stávají těžkopádnými. „U našich vstřikovacích lisů nebudeme používat hydraulický pohon,“ uvedl Tanzawa.
Tanzawa dodal: „Náš výrobek jako takový je vysoce kvalitní a trvanlivý. Monitorujeme průměrný čas mezi poruchami. Rovněž jsme v našem sektoru obchodování s CNC obráběcími stroji a roboty pozorovali, že doba mezi poruchami pro zařízení ROBOSHOT nejsou měsíce, ale obvykle více než 10 let,“ jedinou podmínkou přitom je provádění řádné údržby po instalaci. Tanzawa uvedl, že k září 2018 nainstaloval FANUC celkem 6 500 zařízení ROBOSHOT v Evropě a 60 000 po celém světě.
Tanzawa říká, že na plně elektrické vstřikovací lisy připadá nyní 30% podíl na trhu v Evropě, přičemž na konto společnosti FANUC připadá asi 20 % plně elektrických vstřikovacích lisů, dodaných v Evropě. Připouští, že odbyt vyžaduje větší nasazení v Rakousku a v Německu vzhledem k silné přítomnosti lokálních producentů IMM. Protože většina, avšak ne všichni evropští výrobci podlehli po počáteční rezervovanosti módě plně elektrických zařízení, stále si zachovávají ve svém portfoliu hydraulické modely.
Roboty jsou nejrozsáhlejším odvětvím společnosti FANUC s 550 000 roboty nainstalovanými po celém světě a 13 000 roboty za rok prodanými v Evropě, což představuje 60 % obchodování společnosti v Evropě. „Velmi to závisí na automobilových projektech, představujících největší objem našeho obchodování, v nichž dochází ke značným fluktuacím,“ vysvětluje Tanzawa. Do dnešního dne společnost také dodala více než čtyři miliony řídicích systémů CNC a rovněž 18 milionů servopohonů do celého světa.

I když FANUC začal nabízet kolaborativní roboty (koboty), které jsou natřeny zeleně na rozdíl od firemní žluté barvy na všem ostatním zařízení, Tanzawa uvádí: „Takové koboty, fungující s lidmi s ochrannými senzory bez nutnosti ochranného oplocení, doposud netvoří velký objem obchodování, přestože někteří lidé by z toho chtěli udělat trend.“ Dodal: „Jsme poněkud plaší v marketingu kobotů, protože chceme postupovat krok za krokem. Lze těžko říci, kterým směrem se bude trend ubírat, ale můžeme zůstat v klidu, protože máme skvělé portfolio konvenčních robotů i kobotů. Mnoho evropských zákazníků naše koboty zkouší. Na rozdíl od velmi levných konkurenčních kobotů vykazují ty naše vysokou přesnost a trvanlivost.“
Druhou největší oblastí po robotech je obchodování s CNC obráběcími stroji ROBODRILL, ROBOCUT a rovněž ROBONANO (uveden na trh v roce 2018), což jsou stroje pro průmysl zpracování kovů a rovněž k výrobě forem v plastikářském průmyslu. Byly nainstalovány čtyři miliony systémů po celém světě. Obchodování s obráběcími stroji a se zařízeními ROBOSHOT je stále na vzestupu, avšak stále s nižším podílem než je u robotů. Přestože Tanzawa vidí nejvyšší potenciál v robotech, kde FANUC dominuje trhu v Japonsku a v Americe, společnost má obtížnější postavení v Evropě, kde jsou „lokální“ producenti závažnými soupeři se svými roboty, rovněž široce používanými ve spojení se vstřikovacími lisy.
Přestože smlouva o volném obchodu podepsaná dne 17. července 2018 mezi EU a Japonskem je pro obchodování společnosti FANUC v Evropě výhodná. Tanzawa uvádí: „Dovozní clo na výrobky, které dovážíme z Japonska, nebylo příliš vysoké.“ Důležitější pro společnost je silný, rychlý a dobrý servis v minulých letech, který je upřednostňován oproti tržbám. Filosofie, která za tím stojí, spočívá v tom, že lepší servis, z něhož mají zákazníci prospěch, vede k tomu, že budou upřednostňovat stroje FANUC v budoucnu, také vzhledem k jejich vysoké kvalitě, spolehlivosti a dlouhé životnosti.
Tanzawa říká, že celá organizace roste v 2ciferných procentech od doby, kdy nastoupil do funkce CEO & President ve FANUC Europe v roce 2016, a dodává: „Naše výnosy ale rostou ještě rychleji.“ Říká, že zdědil situaci, kdy většina objemu pochází ze západní Evropy, vidí však mnoho potenciálu a rychlejší růst ve středoevropských a východoevropských zemích, kde má nyní automatizace stále větší důležitost vzhledem k investicím ze západoevropských společností i nedostatku kvalifikovaného personálu. FANUC chce přijímat do zaměstnání vysoce kvalifikované pracovníky pro své pobočky v Rumunsku a na Slovensku (obě byly založeny v roce 2017) a v Srbsku (otevření v roce 2018).
FANUC má 7 000 zaměstnanců po celém světě, přičemž má v Evropě 1 450 zaměstnanců a 21 poboček. Většina zaměstnanců (300) je v Německu, následuje Francie, Itálie, Velká Británie a Španělsko. Další pobočky jsou menší, mají 30–50 zaměstnanců, přičemž v Polsku i v Maďarsku mají 40 zaměstnanců a v Maďarsku byla nedávno vybudována nová pobočka o ploše 4 000 metrů čtverečních. „Instalace robotů a vstřikovacích lisů vyžaduje mnoho prostoru a prostor je zapotřebí i pro vyškolení zaměstnanců,“ vysvětluje Tanzawa, jak je zřejmé z příkladu „FANUC academy“ v německém Stuttgartu.
FANUC rovněž drží a vyhledává zastoupení v zemích s pobočkami. To vše stojí za to, protože ačkoli Tanzawa nemůže odhalit hodnotu podnikání IMM, konstatuje, že konsolidované příjmy celé skupiny FANUC v Evropě jako celku činí přibližně jednu miliardu eur, neboli 15–25 % celosvětových příjmů, v závislosti na výkyvech na jiných trzích, jako je Čína atd.
Tanzawa připouští: „V minulosti jsme nedělali dost v komunikaci se zákazníky, nyní to chceme dělat lépe.“ Také chce zlepšit vnitřní komunikaci mezi FANUC roboty, obráběcími stroji a vstřikovacími lisy. To by poskytlo více výhod pro zákazníky, včetně úzké spolupráce s novou divizí robotů, založenou v německém Regensburgu v srpnu 2018.
Avšak přestože Tanzawa usiluje o to, aby prospěl zákazníkům komplexními řešeními FANUC „plug­‑and­‑play“, není snadné taková řešení nabízet, protože roboty se většinou prodávají prostřednictvím systémových integrátorů a Tanzawa to skutečně nechce narušovat. Proto je těžké se zaměřit na prodej koncovým uživatelům, kteří mohou potenciálně používat různé typy zařízení FANUC.
Potenciální výhody spočívají v bezproblémové kombinaci vstřikovacích lisů a robotů, umožňující zpracovatelům plastů pracovat v nepřetržitém provozu v třísměnném provozu pro vyšší výstup a nižší náklady.
A přestože zařízení ROBOSHOT rozhodně nejsou levná, manažer technické podpory FANUC pro Evropu Darren Whittall poukazuje na celkově nízké náklady na vlastnictví vzhledem k nízké potřebě údržby a dlouhé životnosti a v neposlední řadě připomíná nepraktičnost a náklady spojené s hydraulickými vstřikovacími lisy při manipulaci s filtry a udržování strojů a lisovny v čistotě. Tanzawa dodal: „Naše IMM jsou proto levnější přes vyšší počáteční náklady, pokud berete v úvahu dlouhodobou návratnost investic. Jsem si jistý, že když zákazníci poznají výhody vstřikovacích lisů od společnosti FANUC, nebudou chtít měnit, protože těmto strojům již věří.“
Důležitým aspektem vysoké efektivity a nízkých nákladů výroby je také práce na principech Industry 4.0 a Internetu Věcí (IoT). FANUC začal propagovat svoji verzi v Japonsku v roce 2017: FIELD (FANUC Intelligent Edge Link & Drive) a nabídne ji v Evropě v roce 2019. FIELD se zaměřuje na komunikaci mezi zařízeními prostřednictvím rychlých podnikových sítí a jak Tanzawa říká, je to rychlejší ve sběru dat než cloudová řešení a lépe to řeší obavy zákazníka o bezpečnost údajů.
FANUC vyvinul svoji vlastní aplikaci v predikci FIELD, když například dojde k poruše motoru a robota a v budoucnu by mohlo dojít k nadměrným odchylkám. Vybízí k tomu, aby se k tomuto účelu používaly informace o analýze řídicího systému FANUC s hlubokým učením umělé inteligence (AI). Whittall říká: „Výsledkem toho jsou nulové prostoje robota a vstřikovacího lisu (přístup FANUC ZDT) při zajištění dostupnosti náhradních dílů, když jsou potřebné, pro maximální využití stroje a také zajištění, aby robot nebyl něčím zhoubným pro své vlastní zdraví.“
Tanzawa nemá obavy z dopadu Brexitu na obchodování ve Velké Británii. Naopak, poptávky zákazníků svědčí o tom, že si již mnoho zpracovatelů ve Velké Británii uvědomuje, jak moc potřebují automatizaci k zachování a zlepšení konkurenceschopnosti. Whittall řekl: „Čas ukáže, ale naše obchodování s Velkou Británií bude pokračovat, dokud tam budou uživatelé výrobků FANUC.“ Uvedl, že FANUC dostal velké objednávky z Velké Británie od doby referenda o Brexitu, podpořené velkým rozšířením pobočky FANUC ve Velké Británii.
Tanzawa zjistil, že celkový potenciál společnosti FANUC je vyšší, než předpokládal, když byl jmenován do funkce CEO, když pracoval v divizi obchodování s roboty pro Evropu. Shrnuje: „Finanční síla je pro FANUC přirozená, protože má to správné množství finančních prostředků: Chci je použít k investování. To poskytne důvěru zákazníkům, a co je ještě důležitější také zaměstnancům, že můžeme přijmout kvalitní nové zaměstnance.“
Vysoké rezervy finančních prostředků umožňují držení vysokých zásob, jako např. 3 000 robotů uskladněných v Lucembursku pro kompenzaci 1,5 měsíčního termínu dodání z Japonska. FANUC snížil zásoby robotů a vstřikovacích lisů než Tanzawa nastoupil do funkce CEO, ten však okamžitě po svém nástupu učinil opatření pro zvýšení skladových zásob. „Dokud máme zásobu výrobků, jsem přesvědčen, že je dokážeme prodat a vyrovnáme se tak konkurenci a předčíme ji i v termínech dodávky,“ vysvětluje Tanzawa.


FANUC Corporation je jedním z předních světových podniků v oblasti automatizace výrobních závodů pro CNC řídicí systémy, roboty a výrobní strojní zařízení (ROBODRILL, ROBOCUT, ROBOSHOT a ROBONANO). Od roku 1956 je FANUC průkopníkem ve vývoji numericky řízených strojů v odvětví automatizace. V současné době existuje 263 poboček Fanuc po celém světě s více než 7 000 zaměstnanci a FANUC nabízí hustou síť v oblasti prodeje, technické podpory, výzkumu a vývoje, logistiky a služeb zákazníkům.


www.fanuc.eu

Mohlo by se Vám líbit

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]

STV Group vyhrála armádní tendr na čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana

Společnost STV Group má díky vítězství ve veřejné soutěži novou čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana pro českou armádu. Podle rámcové dohody s ministerstvem obrany na […]

byko-spectra pro

Profesionální světelný box / osvětlovací panel s přesnou simulací denního světla pro vizuální kontrolu barevného odstínu a vzhledu výrobků. Klíčové vlastnosti: • Nejpřesnější možná simulace […]