Plasty

13. srpna 2021 08:03

Přímé zpracování plastového odpadu

Nový dvoustupňový proces společnosti ENGEL zvyšuje efektivitu recyklačních procesů

Nová metoda umožňuje společnosti ENGEL zpracování plastového odpadu ve vstřikování plastů přímo po rozemletí na vločky. Odpadá tak granulování – jeden kompletní procesní krok, a proto tato inovace výrazně zvyšuje účinnost nákladů při recyklaci plastů. Na svém sympóziu live e-symposium 2021 ve dnech 22. až 24. června společnost ENGEL poprvé odbornému publiku představí nový dvoustupňový proces a ukáže jeho velký potenciál. Tato nová metoda nabízí přednosti také při výrobě velmi velkých a silnostěnných dílů s vysokou hmotností vstřiku.

Pro zkrácení procesu recyklace je klíčové oddělení plastifikace a vstřikování do dvou na sobě nezávislých a navzájem velmi dobře sladěných procesních kroků. V prvním stupni se surovina, například plastové vločky pocházející ze sběru starého plastu, roztaví v obvyklém plastifikačním šneku. Tavenina je pak odvedena do druhého šneku, aby byla ve druhém procesním stupni vstřikována do dutiny. Dvoustupňový proces umožňuje integraci filtru taveniny a jednotky odplyňování na straně vstřikování vstřikovacího stroje, takže získáme výrobky s konstantně vysokou kvalitou i ze znečištěných plastových vloček.

Díky této inovaci přispívá společnost ENGEL k rozvoji oběhového hospodářství pro plasty. Granulování recyklovaného mletého produktu je náročný proces nejen z hlediska energie, ale i po logistické stránce. Pokud je tento krok ušetřen, dochází ke zlepšení bilance CO2 a kromě toho výrazně klesají náklady na recyklaci.

Vyšší efektivita i u velmi velkých dílů

Alternativně ke vstřikovacímu šneku je možné kombinovat plastifikační šnek používaný k tavení s pístovým agregátem. V této variantě je dvoustupňový proces velmi účinný také pro zpracování velmi vysokých hmotností vstřiku až 160 kg s porovnatelně nízkou potřebou vstřikovacího tlaku. Dvoustupňový proces umožňuje kompaktnější design zařízení a nižší náklady na kus, než je tomu v obvyklém jednostupňovém plastifikačním a vstřikovacím procesu.

K vyloučení dosavadních obvyklých nevýhod pístových vstřikovacích agregátů při změně materiálu vyvinula společnost ENGEL nový design pístu. Reologicky optimalizovaný hrot pístu podporuje rovnoměrný oplach pístu a umožňuje tak rychlou výměnu materiálu a barvy.

Typickým použitím jsou kontejnery, palety nebo také velké fitingy. Již od hmotnosti vstřiku 20 kg výrazně stoupá účinnost zpracování díky oddělení plastifikačního a vstřikovacího procesu.

Cílem inovace je zpracování plastových vloček, které pochází například ze sběru starého plastu, bez granulování přímo ve vstřikování plastů. (Obrázek: iStock)

ENGEL AUSTRIA GmbH

ENGEL je jednou z předních firem v oblasti výroby vstřikovacích strojů. Skupina ENGEL dnes nabízí veškeré technologické moduly pro zpracování plastů jako dodavatel z jediného zdroje: vstřikovací stroje pro termoplasty a elastomery, včetně automatizace. Jednotlivé komponenty jsou přitom samy o sobě konkurenceschopné a na trhu úspěšné. Se svými devíti výrobními závody v Evropě, Severní Americe a Asii (Čína, Korea), pobočkami a zastoupeními ve více než 85 zemích nabízí ENGEL svým zákazníkům optimální podporu na celém světě, aby byli se svými novými technologiemi a nejmodernějšími výrobními linkami konkurenceschopní a úspěšní.

www.engelglobal.com

Mohlo by se Vám líbit

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]

STV Group vyhrála armádní tendr na čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana

Společnost STV Group má díky vítězství ve veřejné soutěži novou čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana pro českou armádu. Podle rámcové dohody s ministerstvem obrany na […]

byko-spectra pro

Profesionální světelný box / osvětlovací panel s přesnou simulací denního světla pro vizuální kontrolu barevného odstínu a vzhledu výrobků. Klíčové vlastnosti: • Nejpřesnější možná simulace […]