Strojírenství

16. května 2016 13:16

Již desetiletý MANURHIN představil novinky pro rok 2016

Tradiční český výrobce obráběcích strojů, TAJMAC-ZPS, a. s. Zlín, se od roku 2006 stal mimo jiné i výrobcem CNC dlouhotočných automatů MANURHIN, poté, co předtím v akvizici získal alsaskou firmu MANURHIN K’MX, která je nyní jeho dceřinou společností. TAJMAC-ZPS, a. s. tak letos slaví již 10 let převedení výroby těchto strojů do Zlína.

Dlouhotčný CNC automat MANURHIN K’MX 816 CLEVER

Inzerce

Za období leden 2006 až leden 2016 jsme dodali našim zákazníkům 442 ve Zlíně vyrobených dlouhotočných automatů MANURHIN. Baštou našich strojů v Čechách je město Šternberk, kde ve dvou těsně sousedících firmách, Musil a Eutech, máme instalováno již přes třicet ve Zlíně vyrobených CNC dlouhotočných automatů MANURHIN. Největším zákazníkem v ČR je pak významný český dodavatel dílů do automobilového průmyslu, firma Brano Group, kde jsme v závodech v Jilemnici a zejména v Hradci nad Moravicí instalovali nyní v lednu již 25. stroj. Deset a více strojů MANURHIN ze Zlína mají i firmy Star technik či známý výrobce bižuterie, Preciosa.

Nyní, na jaře 2016, jsme oficiálně představili naše stroje českým a slovenským zákazníkům na dvou domácích akcích, které proběhly v těsném sledu za sebou. První představení proběhlo na Zákaznických dnech TAJMAC-ZPS ve dnech 21. a 22. 4. 2016 a následně byly stroje předvedeny na pražské výstavě FOR INDUSTRY ve dnech 10.–13. 5. 2016.

Našim zákazníkům jsme představili dvě technologické novinky roku 2016. První z nich se týká stroje MANURHIN K’MX 816 CLEVER, stroje s osmi lineárními osami plus řízenými C-osami na obou vřetenech. Tento stroj je schopen obrábět dílec plnohodnotně současně čtyřmi nástroji a jako novinka byl oceněn v loňském roce na Mezinárodním strojírenské veletrhu v Brně Zlatou medailí. Na Zákaznických dnech ve Zlíně i na FOR INDUSTRY v Praze jsme představili tento stroj ve variantě s plynule řízenou B-osou, tzn. vrtání šikmých děr či frézování šikmých plošek pod různými úhly. Naše řešení je zajímavé hned ze dvou důvodů. Jednak je to vůbec poprvé v historii, kdy TAJMAC-ZPS přichází s řešením plynule řízené B-osy u soustružnického stroje a hlavně, naše řešení bude sestaveno modulárně. Náš zákazník vlastnící stroj K’MX 816 CLEVER s touto B-osou nepřijde o možnost pracovat se standardní převodovkou. Standardní verze a verze s B-osou budou mezi sebou navzájem zaměnitelné. V případě, že zákazník ukončí práci a nepotřebuje již vrtat šikmé díry, nebo naopak pokud potřebuje znovu šikmé díry dělat, může za naší asistence během jednoho dne tyto verze navzájem mezi sebou prohodit, pokud to bude jeho technologie vyžadovat.

Další novinkou bylo představení speciálního upínání pro všechny naše stroje MANURHIN, určené pro obrábění tyče o průměru do 32 mm. S tímto upínačem bude možné na těchto strojích pracovat bez vodicího pouzdra. Tahle opce pro tyto stroje sice nepřináší žádné technologické zlepšení, naopak svým způsobem dlouhotočný automat degraduje, ale z komerčního hlediska má využití zejména u kratších dílců s malým úběrem třísky, kde vodicí pouzdro není vždy nezbytně nutné. Hlavním benefitem tohoto upínače je, že zákazník s ním získává možnost obrábět tvarově vyhovující dílce s menším odpadem, tzn. s kratším zbytkem tyče. Tento upínač uvažujeme pouze jako doplnění výbavy stroje s vodicím pouzdrem, nikoli jako standardní vybavení.

Skelet standardního stroje K’MX 816 CLEVER

Skelet stroje K’MX 816 CLEVER s plynule řízenou B-osou

Ing. Tomáš Dederle
ředitel divize MANURHIN, TAJMAC-ZPS, a. s.

Mohlo by se Vám líbit

Nová všestranná řešení tryskání pro e-mobilitu

Rychlé, účinné a přitom šetrné Kvůli rychle rostoucí poptávce po komponentech pro elektromobily musel Alupress GmbH, renomovaný výrobce inovativních hliníkových a hořčíkových tlakových odlitků, zvýšit […]

Volkswagen snižuje roční kapacitu výroby o 734.000 aut. To je hodně!

Když si přečteme titulky k nedávné dohodě vedení VW s odboráři: „Žádné továrny se nezavřou“, „propouštět se nebude“, „zaměstnanci vymění růst platů v příštích letech za jistotu pracovního […]

Čeští vývojáři Panasonic vyvinuli linku na velkokapacitní tepelná čerpadla. Z Plzně bude zásobovat celou Evropu

Společnost Panasonic v Plzni vyvinula a spustila linku primárně zaměřenou na produkci velkokapacitních tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Investicí ve výši 66 milionů korun se japonská značka […]