29. června 2020 23:18
JOB AIR TECHNIC HLEDÁ V PRŮBĚHU KRIZE LETECKÉ DOPRAVY NOVÉ PŘÍLEŽITOSTI
Letiště se postupně otevírají, ale v provozu není zdaleka ani polovina linek z doby před vypuknutím pandemie. Celý letecký průmysl zachvátila krize, otevřeně se hovoří, že až několik tisíc letadel bude již navždy uzemněno. Přesto i tato situace může přinášet příležitosti. Aktivně se je snaží na trhu vyhledávat například JOB AIR Technic, přední české letecké opravny sídlící na letišti v Ostravě-Mošnově.
Již v době pandemie se dokázala společnost vypořádat s uzavřenými hranicemi a dokázala přijímat letouny do údržby díky využití pronajatých byznys jetů. Tyto letouny přepravovaly posádku letadel zpět na domovské letiště, aniž by vstoupila na území České republiky a musela by proto do karantény. Zákazníkům nabízela též parkování letounů. Nyní vidí příležitost v často vynucených změnách pronajímatele, protože aerolinek v současné době neudrží kompletní flotily. JOB AIR Technic se přitom právě na tzv. redelivery checky dlouhodobě specializuje.
„Většina leasingových společností, které letadla vlastní a pronajímají je, má ve smlouvách s operátory, že kompletní údržba letadla bude provedena při jeho navrácení leasingové společnosti. Z toho lze odvodit, že se k nám dostanou také letadla, která by do plánované údržby v normální situaci šla později. Podle aktuálního odhadu do konce roku vidíme značnou převahu redelivery checků nad standardní údržbou, a to až v poměru osmdesát ku dvaceti,“ říká Vladimír Stulančák, generální ředitel JOB AIR Technic.
V současnosti mošnovské letecké opravny fungují zhruba na šedesát procent svých kapacit, které v letošním roce navýšilo otevření nového opravárenského hangáru. Firma ale očekává – právě kvůli četnějším změnám provozovatelů – vyšší poptávku také v letních měsících. Během nich zpravidla bývají hangáry prázdné, protože letadla v čase dovolených slouží jak na běžných linkách, tak především na charterových letetech do dovolenkových destinací.
„Samozřejmě dnes nikdo neodhadne, jak se situace vyvine a jestli lidé budou chtít nadále cestovat letadly. Věřím ale, že by se situace mohla v průběhu několika měsíců stabilizovat. V této době nás těší, že nám podali pomocnou ruku naši stálí partneři, kteří si vybrali JOB AIR Technic jako svého dvorního dodavatele, a s jejichž pomocí bychom měli tuto složitou dobu překlenout,“ říká Vladimír Stulančák.
Očekává, že návrat k normálu bude trvat delší dobu a že do konce roku se na nebe vrátí jen zhruba polovina letadel v porovnání se situací před pandemií. V této souvislosti se předpokládá, že dojde k uzemnění řady starších letadel. Na druhou stranu by situace pro letecké opravny nemusela být kritická také z toho pohledu, že v minulých letech byly opravárenské kapacity nedostatečné.
„Pokud mohu vyzdvihnout pozitivum, které aktuální stav přinesl, pak je to skutečnost, že se z důvodu nejistoty práce v zahraničí vrátilo poměrně dost kvalifikovaných pracovníků. Ti si dnes v České republice a na Slovensku hledají práci a můžeme si díky tomu vybírat kvalitní posily do opravárenských týmů. To je v porovnání se situací před pandemií, kdy jsme dělali nábory mechaniků například na Filipínách, jednoznačné plus,“ doplňuje generální ředitel JOB AIR Technic.
V letošním roce by měly JOB AIR Technic tedy nahrát redelivery checky, k nimž bude ve zvýšené míře docházet. Postupně by se pak měla situace v letectví stabilizovat, byť samozřejmě k určitému pročištění na tomto vysoce konkurenčním trhu dojde. Pokud se svět vyhne druhé vlně onemocnění COVID-19, což se nyní jeví jako nadějné, bude pro JOB AIR Technic klíčové překlenout období příštích tří měsíců. Opravny, jimiž ročně projde zhruba stovka letadel, by to měly zvládnout i díky své konkurenční výhodě: specializaci na složitější údržbu spjatou se změnou provozovatele letadla.
Mohlo by se Vám líbit
Finále Robosoutěže 2024 pro střední školy s nejlepším „robotickým popelářem“ vyhrál tým pražského Gymnázia Na Vítězné pláni
- Automatizace + Robotizace
-
10. ledna 2025
V pátek 13. prosince se v posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze konalo finále 16. ročníku Robosoutěže FEL ČVUT a my už víme, který z celkem […]
Škoda vyvíjí a vyrábí vlastní motory už 125 let. Celkem jich vyprodukovala 15 milionů
- Automotive
-
08. ledna 2025
› Koncem roku 1899 představila společnost Laurin & Klement své první motocykly poháněné jednoválcovými motory vlastní konstrukce › Za uplynulých 125 let mladoboleslavská automobilka vyrobila […]
Technologie zlínské Wisty tryská ve španělském Alavézu
- Strojírenství
-
06. ledna 2025
V regionu známém nejen pro své vynikající červené víno, ale také pro vyspělý průmysl, byl úspěšně dokončen nový projekt zlínské firmy Wista zaměřený na letecký […]