Strojírenství

11. března 2024 08:31

Nižší náklady a vyšší udržitelnost tryskání

Simulace tryskacích strojů a procesů

Tryskací proces je v mnoha průmyslových oblastech nepostradatelnou technologií. Bez ohledu na účel tryskání je cílem dosáhnout požadovaného výsledku tryskání při krátké době cyklu, za co nejnižší náklady a s minimálním využitím zdrojů. Rösler tyto požadavky splňuje, mimo jiné využitím nejmodernějšího simulačního softwaru. Navíc virtuální modely výrazně zkracují dobu potřebnou pro konstrukci – zejména u velkých a složitých strojů – a zajišťují tak kratší dodací lhůty.

Inzerce

Ať už se jedná o tryskání pro očištění povrchu, odhrotování, přípravu před lakováním či zpevňování povrchu (Shot-Peening) – tryskače vytvářejí optimální vlastnosti povrchu, ať už k zajištění bezproblémových navazujících výrobních operací nebo k optimalizaci funkčních charakteristik výrobku. V těchto procesech stojí zákazníci před úkolem zlepšit produktivitu a nákladovou efektivitu a také snížit spotřebu energie a zdrojů. Rösler v tomto podporuje své zákazníky nejmodernějším simulačním softwarem ve fázi plánování nového tryskacího zařízení, zejména s ohledem na vývoj a optimalizaci procesů.

Dosažení optimálních výsledků s nejvyšší možnou nákladovou efektivitou
Se simulačním softwarem mohou být všechny relevantní fyzikální procesy tryskání, včetně zpracovávaných obrobků, zobrazeny ve 3D. To zahrnuje typ tryskacího média, množství vhazovaného média a průtok média. Data, která jsou generována při takzvané částicové simulaci, umožňují přesné vyhodnocení toho, jaké množství tryskacího média je potřeba a s jakou energií nárazu musí zasáhnout různé plochy povrchu obrobku, aby bylo dosaženo 100% pokrytí. Data zároveň pomáhají určit požadovaný výkon turbíny, ideální polohu turbín a návrh vhodných přípravků pro obrobky. Simulace usnadňují vývoj tryskacích strojů a procesů pro dosažení optimálních výsledků tryskání s co nejnižším počtem turbín, minimalizovanou spotřebou energie a opotřebení stroje. To snižuje investiční a provozní náklady i spotřebu zdrojů na minimum.
Další výhodou simulací je to, že tryskací zařízení pro nové obrobky lze naplánovat na základě CAD dat ještě dříve, než budou k dispozici skutečné obrobky a stroj tak může zahájit produktivní provoz ve stejný den, kdy byl uveden do provozu. Časově náročné a nákladné testy s reálnými díly jsou tak z velké části eliminovány. Kromě toho simulace také poskytuje informace o tom, zda lze součást s danou geometrií skutečně otryskat ve stanovené kvalitě. Pokud by to nebylo možné, výsledky simulace poskytují cenné ukazatele týkající se optimalizace tvaru obrobku.

Kratší projektovací fáze a zlepšená kvalita procesů pro velká zařízení
Projektování a uvádění do provozu velkých zařízení pro díly například o délce 20 metrů, šířce pěti metrů a výšce čtyři metry nebo více, představuje zvláštní výzvy. Pro díly s takovýmito rozměry bývá k dispozici testovací zařízení jen zřídka. Simulace a virtuální kontrola tryskacího procesu tak může v těchto případech být jediným dostupným nástrojem pro dosažení vynikajících výsledků tryskání a vysoké efektivitě zařízení. Přesně pro tento účel Rösler vyvinul další softwarový modul, který modeluje velká, složitá zařízení a příslušné procesy tryskání. Na jedné straně realistické a správné zobrazení tryskacího obrazu a toku tryskacích médií podstatně snižuje celkové investiční riziko. Na druhé straně tak lze výrazně zkrátit časové nároky na plánování a uvedení tryskacího stroje do provozu.

Rychlejší zpracování sypaných dávek dílů
Při tryskání sypaných dílů, například v bubnových tryskačích Multi-Tumbler (RMT), má promíchání dílů a tryskacího média výrazný vliv na dobu cyklu a výsledky tryskání. Zde simulace geometrie tryskacího bubnu mimo jiné umožňuje optimalizaci promíchání dílů a tím výrazně zkrátit čas tryskání. V některých případech bylo možné dosáhnout zkrácení doby cyklu o přibližně 25 % na šarži, což vedlo ke značnému zvýšení kapacity.

Efektivní a energeticky úsporné filtrační systémy
Ať už jde o standardní či velký tryskací stroj – patří filtrační systém společně s metacími koly k jedněm z energeticky nejnáročnějších jednotek tryskacího systému. To je důvod, proč se simulace proudění používá k podrobnému zkoumání objemového proudění vzduchu pro odsávání prachu vzniklého během tryskání. Pokud lze prach efektivněji odsávat pomocí vylepšeného proudění vzduchu, lze pak i zmenšit potřebnou velikost filtru a ušetřit tím další energii. V každém případě optimalizovaná odsávání zajišťuje kratší doby cyklu a tím i vyšší produktivitu. Kromě toho, zpracované díly vycházejí z tryskače čistější, což usnadňuje následné operace.

Digitální dvojče metacího kola zvyšuje efektivitu
S cílem snížení energetické spotřeby, míry opotřebení a zároveň zvýšení účinnosti, pracuje Rösler s digitálními dvojčaty metacích kol. Simulací toku částic je možné virtuálně přesně porozumět tomu, kde dochází na metacím kole k opotřebení a jaké geometrické změny je třeba provést, aby se opotřebení minimalizovalo. Jiné simulace se zase provádějí s cílem zvýšit účinnost metacích kol, což přispěje k dalším úsporám energie. Díky širokému využití simulací pro návrh tryskacích systémů a procesů, jakož i pro optimalizaci odsávání a metacích kol, se výrazně zkracují dodací lhůty tryskacích strojů Rösler, které vyznačují se energeticky úsporným provozem s nízkou mírou opotřebení a tím i největším možným přínosem pro zákazníky.

Simulace se zabývají i omílání komplexních dílů
Vývoj omílacích procesů pro zpracování jednotlivých, geometricky složitých a obtížně obrobitelných dílů, jako jsou kolenní implantáty, doposud vyžadoval četné série testování. Pro takto komplikované aplikace, obvykle zpracovávané vlečným omíláním, rovněž společnost Rösler s úspěchem využívá simulační softwary.

Máte-li jakékoli dotazy týkající se simulace tryskání a omílání, kontaktujte prosím pana Toma Kollackse, tel.: 09533 924-491, e-mail: T.Kollacks@rosler.com, www.rosler.com

Fotografie: Rösler Oberflächentechnik GmbH

Podrobná simulace tryskacího procesu

Analýza proudění, včetně separace částic v odsávacím boxu

Analýza a optimalizace omílacího procesu s ohledem na pohyb omílacích tělísek a jejich účinnosti na obrobek.

 


Již více než 80 let se privátní společnost Rösler Oberflächentechnik GmbH aktivně podílí v oblasti povrchových úprav. Jako celosvětový lídr nabízíme komplexní portfolio vybavení, spotřebního materiálu a služeb v oblasti technologií hromadné povrchové úpravy a otryskávání pro široké spektrum různých průmyslových odvětví. Náš sortiment přibližně 15 000 typů spotřebního materiálu, vyvinutý ve zkušebních centrech po celém světě, slouží našim zákazníkům k řešení jejich individuálních požadavků. Pod značkou AM Solutions nabízíme řadu řešení a služeb v oblasti aditivní výroby / 3D tisku. V neposlední řadě nabízí Rösler  Academy jako naše centrální školicí středisko praktické semináře zaměřené na omílací techniku a otryskávací techniku a aditivní výrobu. Skupina Rösler má celosvětovou síť 15 výrobních a prodejních poboček a cca 150 obchodních zástupců.

Detailní informace naleznete na: www.rosler.com

Mohlo by se Vám líbit

ABB Robotika pomůže firmám uspořit až 30 % energie robotů

Díky službě Energy Efficiency Service lze dosáhnout až 30% úspory energie1, snížení nákladů a zvýšení udržitelnosti výroby. Nástroje a analýzy poskytují jednoduchý způsob měření a […]

STV Group vyhrála armádní tendr na čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana

Společnost STV Group má díky vítězství ve veřejné soutěži novou čtyřletou zakázku na opravy houfnic Dana pro českou armádu. Podle rámcové dohody s ministerstvem obrany na […]

byko-spectra pro

Profesionální světelný box / osvětlovací panel s přesnou simulací denního světla pro vizuální kontrolu barevného odstínu a vzhledu výrobků. Klíčové vlastnosti: • Nejpřesnější možná simulace […]