Strojírenství

25. listopadu 2016 10:33

Zlatá medaile MSV 2016 pro multifunkční portálové obráběcí centrum MCG 1000 5XT

Společnost TAJMAC-ZPS, a. s., získala na letošním 58. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně jednu ze šesti Zlatých medailí za nejlepší exponáty, které udělili v rámci pondělního slavnostního zahájení veletrhu vyhlašovatelé soutěže Svaz průmyslu a dopravy ČR a Vysoké učení technické v Brně (VÚT). Medaile byla udělena multifunkčnímu portálovému obráběcímu centru MCG 1000 5XT v kategorii Zlatá medaile za inovaci výrobního stroje.

Multifunkční obráběcí centrum MCG 1000 5XT typu horní gantry v pětiosém provedení umožňuje kombinaci soustružnických i frézovacích operací v jednom stroji. Nemusí se převážet z jednoho stroje na druhý. Kinematika stroje je tvořena třemi navzájem kolmými lineárními osami a sklopně otočným stolem o průměru upínací desky 1 000 mm, s maximálními otáčkami 1 200 1/min.

Inzerce

Své využití najde u prostorově složitých a technologicky náročných obrobků kombinovaných tvarů jak při pětiosém frézování, tak v plnohodnotných soustružnických operacích poskytujících uživateli stroje nadstandardní výkon, přesnost a kvalitu povrchu.

A právě přesnost je u multifunkčních strojů kritickým parametrem, protože se jedná o kinematicky složité konstrukční struktury. Proto byla predikce pracovní přesnosti stroje provedena u MCG 1000 5XT pomocí matematických modelů, které umožňují virtuálně verifikovat vlastnosti navrhovaného stroje.

Při vývoji stroje bylo využito nejnovějších poznatků a zkušeností, nabytých při řešení výzkumných úkolů „Nové metody a postupy při využití mechatronických prvků v konstrukci a stavbě obráběcích strojů“, „Kompenzace dynamických účinků obráběcích strojů“ a „Prediktivní systém tepelné regulace pro obráběcí stroje“. Podařilo se sestavit mechatronický model stroje, který umožňuje virtuálně verifikovat vlastnosti stroje při provozu. Na modelu byly optimalizovány pohony a skelet stroje pro dosažení maximální dynamiky pohybů a tuhosti stroje. Mechatronický model je dále doplněn o teplotní chování stroje v čase, který umožňuje účinně kompenzovat tepelné dilatace stroje. V tomto směru jde o řešení, které aplikuje jen několik firem z absolutní světové špičky výrobců obráběcích strojů.

Nový stroj najde uplatnění v oborech jako je lisařský, plastikářský, automobilový, letecký, dále v oborech transport a energetika, rovněž lze využít pro obecné obrábění. Umožňuje obrobit dílec z pěti stran s možností technologické operace frézování, vrtání, vyvrtávání, vystružování, závitování a plnohodnotné soustružení. Stroj je připraven do plně automatizovaných výrobních buněk či linek.

www.tajmac-zps.cz

Mohlo by se Vám líbit

Nová všestranná řešení tryskání pro e-mobilitu

Rychlé, účinné a přitom šetrné Kvůli rychle rostoucí poptávce po komponentech pro elektromobily musel Alupress GmbH, renomovaný výrobce inovativních hliníkových a hořčíkových tlakových odlitků, zvýšit […]

Volkswagen snižuje roční kapacitu výroby o 734.000 aut. To je hodně!

Když si přečteme titulky k nedávné dohodě vedení VW s odboráři: „Žádné továrny se nezavřou“, „propouštět se nebude“, „zaměstnanci vymění růst platů v příštích letech za jistotu pracovního […]

Čeští vývojáři Panasonic vyvinuli linku na velkokapacitní tepelná čerpadla. Z Plzně bude zásobovat celou Evropu

Společnost Panasonic v Plzni vyvinula a spustila linku primárně zaměřenou na produkci velkokapacitních tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Investicí ve výši 66 milionů korun se japonská značka […]